Trwa ładowanie...

Brexit coraz bliżej. Funt traci i jest blisko najniższego poziomu od 3 lat

Jeszcze w piątek jeden funt kosztował na foreksie ponad 5 zł. Przed południem w poniedziałek kurs brytyjskiej waluty był już na poziomie 4,91 zł.

Share
Brexit coraz bliżej. Funt traci i jest blisko najniższego poziomu od 3 latŹródło: Eastnews, fot: Piotr Jedzura/REPORTER
dm2gbhb

W ciągu jednego dnia notowania brytyjskiej waluty spadły o 10 groszy. Według prognoz analityków to kwestia kilku lub kilkunastu dni, żeby kurs wymiany spadł do najniższego poziomu od 2013 roku. Wszystko przez Brexit, który po słowach premier May wydaje się być przesądzony. Co więcej, może do niego dojść bardzo szybko.

Jeszcze w piątek jeden funt kosztował na foreksie ponad 5 zł. Przed południem w poniedziałek kurs brytyjskiej waluty był już na poziomie 4,91 zł. Spadek notowań aż o 10 groszy w ciągu tak na prawdę jednego dnia (w weekend nie odbywa się handel na foreksie) robi wrażenie. Wszystko przez najnowsze informacje o zbliżającym się nieuchronnie opuszczeniu przez Brytyjczyków struktur Unii Europejskiej.

Notowania brytyjskiej waluty

dm2gbhb

Przypomnijmy, że w weekendowym wywiadzie dla BBC, premier Wielkiej Brytanii Theresa May potwierdziła, że formalny proces Brexitu rozpocznie się nie później niż do końca marca przyszłego roku. Jej słowa przyczyniły się do wzmocnienia obaw związanych z tzw. "hard Brexit", czyli twardym wyjściem ze wspólnoty, szkodliwym zarówno dla interesów Brytyjczyków jak i ich partnerów gospodarczych.

- Decyzja może być zabiciem ostatnich nadziei, że do Brexitu nie dojdzie, albo usunięciem jednego z wielu czynników niepewności wokół funta. Rynek zdaje się wybrał pierwszą interpretację - komentuje Konrad Białas, analityk TMS Brokers.

Powodów do niepokoju jest więcej. Jak podkreśla Marek Rogalski, analityk Domu Maklerskiego BOŚ, gazeta Wall Street Journal podała, że minister Philip Hammond ma poinformować w poniedziałek o porzuceniu wcześniejszych założeń polityki fiskalnej, zakładających wypracowanie nadwyżki w budżecie do 2020 roku.

Presja na funta może się utrzymywać przez dłuższy czas. Według Rogalskiego w ciągu kilku lub kilkunastu dni jego wartość w relacji do amerykańskiej waluty może spaść nawet poniżej poziomu z początku lipca tego roku. Będzie to oznaczać nowe tegoroczne minima. Może się to przełożyć na zejście notowań poniżej 4,89 zł, a z tak słabym funtem mieliśmy do czynienia po raz ostatni w 2013 roku.

dm2gbhb

Wartość funta na przestrzeni ostatnich kilku lat

Zmiany kursu funta przekładają się na portfele wielu Polaków. Obecna sytuacja sprzyja m.in. osobom wyjeżdżającym na wycieczki na Wyspy Brytyjskie oraz tym, którzy kupują tam samochody lub importują towary.

Problem mają przedsiębiorcy eksportujący towary, a także Polacy dorabiający w Wielkiej Brytanii. Ich wynagrodzenie w przeliczeniu na złotówki od ubiegłego roku zmniejszyło się nawet o 20 proc.

dm2gbhb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dm2gbhb
dm2gbhb