Trwa ładowanie...
d16yf5f
IAR
Gospodarka

Brytyjczyków ogarnął szał wyprzedaży

W Wielkiej Brytanii recesja skłoniła sklepy do wielkich, przedświątecznych wyprzedaży. Duże obniżki cen spowodowały szał zakupów, który zdaje się zadawać kłam ponurym wróżbom kryzysu.
Share
Brytyjczyków ogarnął szał wyprzedaży
Źródło: AFP
d16yf5f

Handlowcy odetchnęli z ulgą. Ich obroty nagle wzrosły, mimo że od lata spadały z miesiąca na miesiąc, a tegoroczny szczyt przedświąteczny opóźnił się do ostatniego weekendu przed Gwiazdką.

Klienci masowo ruszyli do sklepów, nie bacząc na przepowiednie krachu kredytowego. Do Brytyjczyków dołączyli turyści z innych krajów Europy, którzy poczuli się nagle bogatsi, bo kurs funta niemal zrównał się z euro.

Rzecznik stowarzyszenia londyńskich handlowców powiedział, że liczba klientów zagranicznych wzrosła o 1/3 w porównaniu z poprzednią Gwiazdką. Pomogła też obniżka VATu do 15% i niższe oprocentowanie kart kredytowych. Firma Visa Europe ujawniła, że w sobotę w południe rejestrowała 700 transakcji na sekundę.

Od kilku lat w Wielkiej Brytanii pojawił się nowy obyczaj wyprzedaży już przed świętami - zamiast, jak dawniej, dopiero po Bożym Narodzeniu. Ekonomiści prognozują, że poświąteczne obniżki cen będą jeszcze bardziej radykalne.

d16yf5f

Podziel się opinią

Share
d16yf5f
d16yf5f