Budownictwo mieszkaniowe pozostaje w dołku
Luty nie przyniósł poprawy wyników budownictwa mieszkaniowego. Wciąż deweloperzy i osoby fizyczne rozpoczynają mało budów. Dobre wyniki notowane są jedynie w obszarze oddawania mieszkań do użytkowania – wynika z najnowszych danych GUS.
Już od trzech kwartałów deweloperzy nie zdradzają dużej determinacji do rozpoczynania nowych inwestycji, co za kilkanaście miesięcy może odbić się na liczbie dostępnych w sprzedaży mieszkań. Dane GUS za luty pokazują ponadto, że firmy budujące mieszkania oddają do użytkowania coraz więcej lokali. Mniejsza skłonność deweloperów do powiększania skali działalności to pokłosie „ustawy deweloperskiej” i okresowego spadku popytu związanego z końcem programu „Rodzina na swoim”. Nie można też zapomnieć o mało optymistycznych prognozach rozwoju gospodarczego oraz wciąż bliskiej rekordom podaży mieszkań, na które deweloperzy szukają nabywców. Zgodnie z szacunkami firmy REAS w 6 kluczowych miastach podaż rynku pierwotnego to aż 54 tys. lokali. Warto pamiętać, że w latach 2008 – 2010, było to przeważnie 30 – 40 tys. mieszkań. Najbliższe miesiące pokażą, czy zmianę w tym zakresie będziemy zawdzięczać rekordowo niskim kosztom kredytu – jako pokłosiu decyzji Rady Polityki Pieniężnej.
Nowych budów nie przybywa
Póki co dane GUS za luty pokazują spadek liczby rozpoczynanych przez deweloperów projektów o 31,1% względem analogicznego okresu przed rokiem. Firmy budujące mieszkania rozpoczęły bowiem w tym miesiącu budowę 3,2 tys. mieszkań. Negatywne odczyty w tym zakresie notowane są już od czerwca zeszłego roku. Niewiele lepiej jest w zakresie danych o liczbie mieszkań, na których budowę wydano deweloperom pozwolenia. W lutym było ich o 29,2% mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. W drugim miesiącu 2013 roku wydano pozwolenia na budowę 5 tysięcy mieszkań.
…i nowych kluczy nie ubywa
Umiarkowanie pozytywne dynamiki pokazują natomiast deweloperzy w kwestii oddawania mieszkań do użytkowania. Choć w lutym mamy do czynienia raczej z wyhamowaniem wzrostu, to i tak trzeba pamiętać, że obserwowane dziś liczby są wynikiem trendu trwającego już półtora roku (z krótką przerwą w październiku zeszłego roku). W lutym br. firmy budujące mieszkania oddały ich do użytkowania 4,3 tys. sztuk. To o niespełna 1% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem.
Trendy w całym sektorze budownictwa mieszkaniowego:
GUS dane o budownictwie mieszkaniowym rozbija na 4 kategorie inwestorów:
- Inwestorów indywidualnych,
- Deweloperów,
- Spółdzielnie,
- Pozostałych inwestorów (budownictwo komunalne, zakładowe i społeczne czynszowe) W całym sektorze budownictwa mieszkaniowego wyniki w lutym można ocenić neutralnie jedynie w zakresie oddawania nieruchomości do użytkowania. W pierwszym miesiącu bieżącego roku oddano do użytkowania 11,3 tys. mieszkań, czyli o 0,4% mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej.
Gorzej ocenić można dokonania w zakresie rozpoczynanych inwestycji i liczby otrzymanych pozwoleń. W lutym wszyscy gracze na tym rynku rozpoczęli budowę 6,4 tys. mieszkań. Był to wynik o 17,6% gorszy niż przed rokiem. Większa skłonność do uzyskiwania pozwoleń wśród osób fizycznych niż deweloperów spowodowała, że regres na całym rynku nie jest aż tak dotkliwy jak w przypadku firm budujących mieszkania na sprzedaż. Wszyscy inwestorzy otrzymali bowiem w lutym pozwolenia na budowę 10,2 tys. mieszkań, czyli o 23,9% mniej niż w analogicznym okresie przed rokiem.
Bartosz Turek
Analityk rynku nieruchomości
Home Broker