CBOS: 78 proc. Polaków zadowolonych ze swojej pracy
Większość (78 proc.) aktywnych zawodowo Polaków jest zadowolona ze swej pracy; odmiennego zdania jest 11 proc. ankietowanych, a kolejne 11 proc. ma do tego ambiwalentny stosunek - wynika z sondażu CBOS przesłanego w piątek PAP.
25.11.2009 | aktual.: 25.11.2009 14:32
Częściej zadowoleni ze swojej pracy są badani w wieku 55-64 lata, osoby mające wyższe wykształcenie, żyjące w miastach średniej wielkości (20-100 tys. mieszkańców), będące w dobrej sytuacji materialnej.
Większość respondentów twierdzi, że wykonywane przez nich zadania w pracy mają sens (76 proc.), że praca wymaga podnoszenia kwalifikacji (72 proc.) oraz jest interesująca (72 proc.).
Trzy piąte aktywnych zawodowo deklaruje, że ich praca daje pewność zatrudnienia i poczucie stabilizacji (62 proc.), a także pozwala na pełne wykorzystanie własnych kwalifikacji (60 proc.).
Ponad połowa (56 proc.) ocenia, że praca jest zgodna z ich wykształceniem, odmiennego zdania jest 38 proc. ankietowanych.
Zadowolenie ze swych zarobków deklarują dwie piąte (40 proc.) aktywnych zawodowo, niezadowoleni - ponad jedną trzecią (35 proc.), pozostali (25 proc.) nie potrafią jednoznacznie ustosunkować się do tej kwestii.
Na to, że praca łączy się z zadowalającymi świadczeniami socjalnymi, wskazuje 41 proc. zatrudnionych, a 43 proc. jest odmiennego zdania.
Ponad połowa (54 proc.) osób, które w ostatnich pięciu latach zmieniały pracę, uczyniła to jeden raz, jedna piąta (20 proc.) - dwukrotnie, a więcej niż co czwarty respondent (26 proc.) zmieniał pracę co najmniej trzy razy.
"W ciągu ostatnich pięciu lat miejsce zatrudnienia częściej zmieniali respondenci młodsi niż starsi, a spośród grup społeczno-zawodowych - najczęściej pracownicy usług, robotnicy niewykwalifikowani i wykwalifikowani, a także technicy i średni personel" - podał CBOS.
Obecnie co szósty aktywny zawodowo ankietowany (16 proc.) deklaruje, że zamierza zmienić pracę, przy czym niemal połowa z nich (7 proc.) chce to zrobić jak najszybciej, a pozostali (9 proc.) odkładają realizację tej decyzji.
W przypadku otrzymania oferty pracy lepiej płatnej, ale niezgodnej z kwalifikacjami, połowa pracujących (50 proc.) skłonna byłaby zmienić obecne zatrudnienie, natomiast dwie piąte (41 proc.) nie zrezygnowałoby z niego.
"W stosunku do lat dziewięćdziesiątych wzrosła liczba Polaków zadowolonych ze swojej pracy. Niemniej w ostatnich trzech latach niewiele się w tym zakresie zmieniło. Podobnie jak w 2006 roku oceniane są zarówno te aspekty pracy, które wiążą się z możliwościami rozwoju zawodowego, jak i odnoszące się do poczucia bezpieczeństwa zatrudnienia oraz zarobków" - podsumowuje CBOS.
Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w dniach 1-6 października br. na liczącej 1096 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków.