Chcesz zapłacić, a tam "tylko gotówką". Czy to zgodne z prawem?
Płatności bezgotówkowe cieszą się coraz większą popularnością wśród Polaków. Wiele osób przy kasie wyciąga kartę płatniczą, telefon lub zegarek zamiast monet czy banknotów. Co jednak, jeśli przy kasie okaże się, że nie możemy zapłacić kartą?
22.07.2024 08:36
Jak podaje biznes.interia.pl, prawnymi środkami płatniczymi w Polsce są banknoty i monety emitowane przez Narodowy Bank Polski. Można nimi płacić zarówno gotówką, jak bezgotówkowo, korzystając z BLIK-a, kart płatniczych czy innych narzędzi powiązanych z kontem bankowym.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy kasjer może odmówić płatności kartą?
Od listopada 2021 r. obowiązuje ustawa o usługach płatniczych, która nakłada na sprzedawców obowiązek akceptacji zarówno gotówki, jak i kart płatniczych. Sprzedawcy nie mogą wymagać, by klient płacił wyłącznie gotówką.
A co jeśli sprzedawca mówi, że w jego sklepie nie można płacić kartą? Od 1 stycznia 2022 r. wszyscy przedsiębiorcy muszą umożliwić klientom dokonywanie płatności bezgotówkowych. Jeśli sprzedawca odmawia przyjęcia płatności kartą, np. z powodu niskiej wartości transakcji, jest to niezgodne z prawem. Każdy sprzedawca ma obowiązek zaakceptować kartę, nawet jeśli kwota zakupu wynosi zaledwie 99 groszy.
Jeszcze do niedawna powszechną praktyką było umieszczanie przez sprzedawców informacji, że płatność kartą jest możliwa jedynie powyżej określonej kwoty, na przykład 10 czy 15 zł. Od 2022 roku takie działanie jest nielegalne. Jeśli spotkamy się z taką sytuacją, możemy zgłosić ją do banku, w którym mamy konto.
Należy jednak pamiętać, że w miejscach, gdzie nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy użyciu kas fiskalnych, np. w niektórych warzywniakach, płatność kartą może nie być dostępna. Na niektórych masowych imprezach również może być konieczność płacenia wyłącznie gotówką, ale taka informacja powinna być wcześniej zamieszczona w regulaminie wydarzenia - czytamy w serwisie.
Tymi banknotami nie zapłacisz
Warto pamiętać, że nie każdym banknotem możemy zapłacić w sklepach. Jak pisaliśmy w WP Finanse, kasjerzy mają prawo odmówić przyjęcia naderwanych banknotów. W takiej sytuacji to posiadacz banknotu musi zadbać o jego wymianę.
Jak informuje Narodowy Bank Polski, wymianie podlegają banknoty podarte, postrzępione, odbarwione, sprane, przedarte, uszkodzone, zabrudzone, posklejane i zaplamione. Takie pieniądze powinniśmy wymienić w kasie dowolnego banku działającego w Polsce.
Co w sytuacji, gdy banknoty nie spełniają warunków wymiany w bankach na powyższych zasadach? NBP informuje, że wówczas banknoty przyjmowane są na podstawie wniosku przez banki i przesyłane do wymiany do centrali NBP.