Nowe funty weszły do obiegu. "To historyczny moment"

Banknoty z wizerunkiem króla Karola III weszły w środę 5 czerwca do obiegu w Wielkiej Brytanii. Jest to pierwszy raz, kiedy Bank Anglii zmienił monarchę w swoich banknotach.

Funty brytyjskie z wizerunkiem króla Karola III
Funty brytyjskie z wizerunkiem króla Karola III
Źródło zdjęć: © flickr.com | Bank of England

Jak informuje Bank Anglii, wizerunek króla Karola III widnieć będzie na nowych banknotach o nominałach 5, 10, 20 i 50 funtów. W odróżnieniu od banknotów z czasów panowania jego zmarłej matki, królowej Elżbiety II, król nie ma na głowie korony.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Euro w Polsce. Jest mocny argument. Ekspert nie ma wątpliwości

Bank Anglii zapowiedział, że banknoty będą wprowadzane stopniowo, a te dotychczasowe - z wizerunkiem zmarłej w 2022 r. Elżbiety II - pozostaną w obiegu. Bank zastrzegł także, że mimo wprowadzenia nowych banknotów może minąć kilka miesięcy, zanim można będzie je zobaczyć w regularnym obiegu.

Takie stopniowe wprowadzanie ich do obiegu ma zminimalizować wpływ zmiany na środowisko naturalne i ograniczyć koszty. Jest to zgodne z wytycznymi dworu królewskiego.

Nowe wzory banknotów zostały zaprezentowane w grudniu 2022 roku. Wizerunek Karola III na awersie i w przezroczystym okienku zabezpieczającym jest jedyną zmianą w stosunku do używanych obecnie banknotów. Rewersy pozostaną bez zmian i będą na nich portrety Winstona Churchilla, Jane Austin, Williama Turnera i Alana Turinga.

Funt brytyjski z wizerunkiem króla Karola III
Funt brytyjski z wizerunkiem króla Karola III© flickr.com | Bank of England

"To historyczny moment"

Prezes Banku Anglii, Andrew Bailey podkreślił, że to "historyczny moment", ponieważ Król Karol III to dopiero drugi brytyjski monarcha, którego podobizna pojawi się na banknotach. Jego matka, królowa Elżbieta II była pierwszą głową państwa, której portret znalazł się na wszystkich banknotach Banku Anglii.

Portrety Elżbiety II po raz pierwszy pojawiły się na banknotach w 1960 r. i od tego czasu znajdowały się na wszystkich kolejnych seriach.

"To historyczna chwila, ponieważ pierwszy raz zmieniliśmy monarchę na naszych banknotach. Wiemy, że gotówka jest ważna dla wielu ludzi i jesteśmy zobowiązani do dostarczania banknotów tak długo, jak długo społeczeństwo będzie ich potrzebować" - oświadczył gubernator Banku Anglii Andrew Bailey.

Źródło artykułu:WP Finanse

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)