Trwa ładowanie...
28-11-2008 09:46

Chytry traci dwa razy

Polscy eksporterzy coraz głośniej krytykują banki za złe zarządzanie ich ryzykiem kursowym. Te ostatnie też mają dużo do stracenia - pisze "Puls Biznesu".

Chytry traci dwa razyŹródło: PAP/EPA, fot: ANDY RAIN
d3526oj
d3526oj

Analitycy dopiero zabierają się do szacowania skutków, jakie dla wyników banków będą miały dynamiczne zmiany na rynku walutowym. Chodzi zwłaszcza o to, czy głośne straty wielu firm, poniesione na spekulacyjnych inwestycjach w instrumenty pochodne, będą automatycznie oznaczały duże zyski dla rodzimych instytucji finansowych.

_ Tak z pewnością nie będzie _ — zgodnie twierdzą specjaliści. Przyznają jednak, że praktycznie niemożliwe jest określenie dziś nie tylko skali zjawiska, ale też tego, ilu banków problem dotyczy (zapewne większości spośród giełdowych) oraz w jakim stopniu poszczególne z nich wystawiły się na ryzyko.

Analitycy nie mają jednak wątpliwości, że ból głowy banki będą miały już w tym kwartale. Skokowe osłabienie złotego nastąpiło bowiem w październiku, a kursy walut wciąż utrzymują się w pobliżu tegorocznych szczytów. Oznacza to, że firmy, które sprzedały bankom kilka miesięcy temu opcje call na wartości wyższe, niż wynoszą ich spodziewane wpływy z eksportu (a więc te podmioty, które chciały spekulacyjnie zarobić na dalszym umocnieniu złotego), będą musiały stopniowo oddawać bankom spore sumy, wynikające z rozliczenia instrumentu.

Więcej w "Pulsie Biznesu".

d3526oj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3526oj