Trwa ładowanie...

Coraz mniej oliwy z oliwek przez zmiany klimatu. Wkrótce zapłacisz za nią dużo więcej

Zmiany klimatu w Europie wkrótce mogą odbić się na cenach w sklepach. Teraz dotyczy to oliwy z oliwek. Tesco czy Auchan liczą sobie po około 31 zł za litr za produkt pod własną marką. Wygląda na to, że lepiej kupić już teraz, bo wkrótce ceny pójdą w górę. Chwilowo polskich konsumentów chroni umacniający się złoty.

Coraz mniej oliwy z oliwek przez zmiany klimatu. Wkrótce zapłacisz za nią dużo więcejFot: Pezibear/Pixabay.com (CC0 Public Domain)
d2j8hpc
d2j8hpc

Zmiany klimatu w Europie wkrótce mogą odbić się na cenach w sklepach. Zaczęło to dotyczyć oliwy z oliwek. Tesco czy Auchan liczą sobie po około 31 zł za litr produktu pod własną marką. Chwilowo polskich konsumentów chroni umacniający się złoty, ale wkrótce ceny pójdą w górę.

Na europejskim rynku zaczęło brakować oliwy z oliwek. To efekt zmian pogody. Winne są duże upały i powodzie w krajach, które produkują jej najwięcej, czyli w: Hiszpanii, Włoszech i Grecji. W niektórych miejscach produkcja spadła nawet o połowę.

Największym producentem na świecie jest Hiszpania. Ceny wzrosły tam już o 10 proc. w ubiegłym roku. W tym sezonie jednak produkcja spadnie prawdopodobnie nawet o połowę - podaje Bloomberg - a ceny są na najwyższych poziomach od siedmiu lat.

We Włoszech ceny poszły w górę nawet o 70 proc., w Grecji o 17 proc., a w Tunezji o 18 proc. - podaje International Olive Council w najnowszych danych.

d2j8hpc

Przyczyną takiego stanu rzeczy jest jednak nie tylko zmniejszona produkcja. Błyskawicznie rośnie popyt. W Chinach zwiększył się w ubiegłym roku więcej niż dwukrotnie, co świadczy o rosnącej zamożności mieszkańców Kraju Smoka. Dużo więcej oliwy kupują też Brazylijczycy i Japończycy.

Pokazuje to porównanie danych o imporcie oliwy z oliwek w listopadzie 2016 r. w porównaniu z 2015 rokiem.

Braki tego podstawowego dla wielu kuchni produktu zauważyć się dało w Wielkiej Brytanii, a wzrost ceny zaostrzył tylko spadek kursu funta po tym, jak obywatele wybrali Brexit. Niektóre restauracje, szczególnie te z włoską kuchnią, musiały nawet zamknąć swoje podwoje (patrz "Przez Brexit znana brytyjska sieć zamyka restauracje").

d2j8hpc

Odporni na wzrost cen oliwy z oliwek są na razie Amerykanie, którym pomaga wzrost kursu dolara.

Dla Polaków również umocnienie złotego w tym roku o 3,5 proc. do dolara i 2,5 proc. do euro sprawia, że zmiany cen mogą jeszcze nie być widoczne na półkach w polskich sklepach.

Serwis Quartz podaje, że kolejnym produktem, który dotkną problemy klimatyczne będzie wino. Winogrona w niektórych regionach Hiszpanii mają niższą dojrzałość i inny smak, bo temperatura z roku na rok jest coraz wyższa. Jeśli klimat będzie się ocieplać w tym tempie, to w 2050 roku będzie tam taki sam, jak obecnie w Afryce Północnej.

d2j8hpc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2j8hpc