Trwa ładowanie...

Czternasta emerytura. Nie każdy dostanie. Oto szczegóły wypłaty

- W tym roku latem lub jesienią emeryci otrzymają czternastą emeryturę - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki podczas piątkowej konferencji prasowej. Tym samym świadczenie, które miało być jednorazowe, zostanie w tym roku wypłacone po raz drugi. Kto może liczyć na dodatkowy zastrzyk pieniędzy?

W ramach czternastki emeryci ponownie otrzymają najniższe świadczenie, które od 1 marca 2022 wynosić będzie 1338,44 zł brutto W ramach czternastki emeryci ponownie otrzymają najniższe świadczenie, które od 1 marca 2022 wynosić będzie 1338,44 zł brutto Źródło: East News, fot: Piotr Kamionka/REPORTER
d43yh85
d43yh85

Dodatkowe świadczenie jest wypłacane w kwocie najniższej emerytury. W ubiegłym roku wyniosła ona 1250,88 zł brutto, czyli 1066,24 zł netto, a otrzymało ją około 9 mln osób - wynika z wyliczeń ZUS.

Pełna kwota dla najuboższych

Jak będzie tym razem? Emeryci ponownie otrzymają najniższe świadczenie, które od 1 marca 2022 wynosić będzie 1338,44 zł brutto. I właśnie tyle ZUS przeleje na konta. Zgodnie z zapowiedzią szefa rząd, stanie się to na jesień.

14. emerytura. Prezes ZUS mówi, ile może wynosić

Niestety, nie wszyscy seniorzy dostaną czternastkę. W odróżnieniu od trzynastki, która jest wypłacana każdemu emerytowi, tu obowiązuje kryterium dochodowe. Na pełną kwotę mogą liczyć najubożsi emeryci, których świadczenie w 2021 r. nie przekroczy 2,9 tys. zł brutto. Ci którzy otrzymują więcej, dostaną świadczenie, pomniejszone na zasadzie "złotówka za złotówkę", dokładnie tak jak było to rok temu.

d43yh85

Na emeryturę ekstra nie mogą liczyć jedynie ci seniorzy, których świadczenie przekracza 4150,88 zł brutto.

Wniosek nie jest potrzebny

Dodatkowe pieniądze otrzyma ok. 9 mln emerytów i rencistów. Szef rządu przekazał także, że emerytury i renty wzrosną o 7 proc. To oznacza, że wskaźnik waloryzacji rent i emerytur w 2022 r. wyniesie 107 proc.

Co jeszcze trzeba wiedzieć? Aby otrzymać czternastkę, nie trzeba składać żadnego wniosku. Świadczenie jest wypłacane z automatu. Czternastka nie jest brana pod uwagę przy wypłacie 500+ i nie jest wliczana do dochodu przy ubieganiu się o zasiłki z pomocy społecznej czy dodatek mieszkaniowy. Nie podlega także przejęciom komorniczym.

Koszt waloryzacji w 2022 r. szacowany na ok. 18 mld zł. Wraz z 13. i 14. emeryturą koszt tych świadczeń wyniesie 40 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d43yh85
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d43yh85