Trwa ładowanie...
d22zwyk

Czy Santander kupi Pekao od UniCredit?

Agencja Fitch do "negatywnej" obniżyła perspektywę ratingu włoskiego banku notowanego w Mediolanie i Warszawie.

Share
d22zwyk

Banki

Odzwierciedla to problemy UniCredit z utrzymaniem zadowalającej pozycji kapitałowej. Rynek zastanawia się, czy bank będzie szukał nowych źródeł finansowania. Madrycki dziennik "El Economista" napisał, że Banco Santander interesuje się środkowoeuropejskimi aktywami UniCredit - a więc też Pekao. Hiszpanie nie komentują.

Tymczasem niektóre kraje UE zmagają się z obawami klientów swoich banków o bezpieczeństwo pieniędzy. Po Irlandii, która zapowiedziała pełne gwarancje dla swoich banków, na podobny krok zdecydowała się Grecja. To ma znaczenie dla naszego Polbanku. Jako oddział greckiego Eurobanku nie jest objęty gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Teraz jego klienci będą mogli liczyć na większe gwarancje niż klienci polskich banków. Zwiększenie gwarancji dla depozytów zapowiedział też rząd Chorwacji. Nie wykluczył tego też Pedro Solbes, minister finansów Hiszpanii. Dodał jednak, że należy zbadać, czy pełne gwarancje depozytów są zgodne z prawem UE.

Sytuacja na rynkach nie ustabilizowała się. Wczoraj indeksy giełd z Europy Zachodniej spadły od 1,8 do 2,5 proc., a nasz WIG20 o 1,9 proc. W USA indeks S&P 500 obniżył się o 4 proc. Taniały też surowce.

Łukasz Wilkowicz

Michał Kowalczyk

| Zobacz wizytówkę: | *Bank Pekao S.A. * |
| --- | --- |

Tekst z kolumny nr 1 Gazety Giełdy Parkiet

d22zwyk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22zwyk
d22zwyk