Trwa ładowanie...
wojsko
10-11-2009 13:41

Czy warto pracować w wojsku?

Czy praca w wojsku może być sposobem na życie?

Czy warto pracować w wojsku?
ddrh9zs
ddrh9zs

Czy praca w wojsku może być sposobem na życie? Pensje, warunki pracy, prestiż - tym wszystkim wojsko stara się przyciągnąć najlepszych kandydatów. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać angaż w armii i czy rzeczywiście wynagrodzenia są satysfakcjonujące?

Niekaralność, dobre zdrowie, cechy przywódcze, zaangażowanie, umiejętność podejmowania decyzji i poddania się rygorowi - to najważniejsze predyspozycje, którymi musi cechować się idealny kandydat. Jeśli nie jesteś osoba wytrwałą i odporna na stres to lepiej szukaj zajęcia w innym miejscu.

Zalety służby wojskowej:

Od lat wojsko cieszy się dużym zaufaniem społecznym. Żołnierze kojarzą się z patriotyzmem, zdecydowaniem, siłą. Byli wojskowi są cenieni na rynku pracy wiec po skończonej służbie na pewno nie będą mieli trudności ze znalezieniem zatrudnienia. Mechanicy, logistycy, ochroniarze, a nawet szefowie firm często wywodzą się z wojska.

Poza tym żołnierze nie muszą się martwić, że ich firma upadnie, zbankrutuje, czy też zostaną wyrzuceni z dnia na dzień na bruk. Wojsko jest i zawsze będzie. Każdy wojskowy ma zagwarantowana emeryturę i jeśli nie popełni żadnego przestępstwa to ma szansę na spokojne życie. Może wojsko nie gwarantuje dostatniego życia, ale za to daje pewność i przewidywalność przyszłości.

Wady służby wojskowej:

Niedoinwestowanie - jeszcze dużo wody w Wiśle upłynie zanim w wojsku nie będzie brakować sprzętu i wyposażenia, nie mówiąc o np. środkach higieny osobistej. Jeszcze dziś zdarza się, że żołnierze wyjeżdżający na misje zagraniczne sami sobie organizują dodatkowe wyposażenie.

ddrh9zs

Podróże w nieznane - wojsko może nas wysłać do dowolnego miejsca w Polsce i na świecie. Musimy być przygotowani do ciągłej zmiany miejsca zamieszkania i pobytu. Ciągłe zmiany nie służą dobrze życiu rodzinnemu.

Monotonność służby, rygor - niektórzy nie wytrzymują ciągłego rygoru i powtarzających się w nieskończoność tych samych czynności. Wojsko jest dla wytrwałych, ludzi, którzy wiedzą czego chcą się poświęcić dla służby.

Chcę pracować w armii, co muszę zrobić?

Zależy o jaką służbę ubiega się kandydat. Oficerowie muszą mieć wykształcenie wyższe. Nie trzeba kończyć wojskowych akademii, żeby ubiegać się o statut oficera. Jeśli posiadamy tytuł magistra polskiej uczelni i chcemy zostać oficerem - wojsko wyśle nas do szkoły oficerskiej i doszkoli.

Osoby z wykształceniem średnim mogą ubiegać się o służbę w korpusie chorążych. Wykształcenie zawodowe pozwala na zostanie podoficerem. Istnieje także możliwość służby kontraktowej. Np. informatycy, mechanicy, technicy, lekarze mogą podpisywać z wojskiem kontrakty na określony czas.

ddrh9zs

Gdzie studiować?

Uczelnie wojskowe stosują ostre kryteria przyjęcia. Egzaminy są trudne i mają na celu wyłonienie najlepszych kandydatów. Już na wstępie rekrutacji musimy być przygotowani na wojskowy rygor. Uczelnie wojskowe w Polsce:

  • Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie,
  • Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie,
  • Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni,
  • Wyższa Szkoła Oficerska we Wrocławiu.

Praca w wojsku

Droga do kariery zawodowej jest długa i zależy od wielu czynników. Najważniejszym jest jednak wykształcenie. Osoby z wykształceniem zawodowym mogą po służbie zasadniczej ubiegać się o nadterminowe zatrudnienie. Takie osoby pozostają specjalistami wojskowymi. Najwyższe co mogą osiągnąć w armii to stanowisko dowódcy drużyny.

ddrh9zs

Osoby z wykształceniem średnim mają szanse zostać oficerami. W trakcie służby trafiają do szkół podoficerów i po ukończeniu zostają oficerami. W dalszej kolejności mogą starać się o służbę nadterminową a później o służbę kontraktową. Po ukończeniu szkół podoficerskich kandydat ma możliwość dalszego kształcenia i np. ukończenia wyższej szkoły, która otwiera drogę do awansów na wysokie stanowiska dowódcze.

Młode osoby, które zdały właśnie egzamin dojrzałości i planują studia wojskowe powinny wybrać najlepszą dla siebie uczelnię wojskową a później uczyć się wytrwale. Osoby z wyższym wykształceniem, ale nie wojskowym mogą również ubiegać się o pracę w wojsku. Wojsko wysyła taką osobę do szkoły i po pewnym czasie taki kandydat staje się oficerem.

Wojsko to nie tylko żołnierze

Armia to nie tylko wojskowi, ale cały sztab cywili: pracowników administracyjnych, lekarzy, robotników budowlanych, nauczyciele, prawnicy itp. Ministerstwo Obrony Narodowej rekrutuje do pracy w korpusie służby cywilnej.

ddrh9zs

Zarobki w wojsku

generał 14 400
generał broni 11 100 -12150
generał dywizji 9450 - 10 350
generał brygady 8050 - 8800
pułkownik 6030 - 7500
podpułkownik 4800 - 5470
major 4230 - 4550
kapitan 3770 - 3920
porucznik 3600 - 3660
podporucznik 3540
st. chorąży sztabowy 3350
st. chorąży 3230
chorąży 3120
mł. chorąży 3020
st. sierżant 2930
sierżant 2860
plutonowy 2800
st. kapral 2750
kapral 2700
st. szeregowy 2200

Pensję można sobie podwyższyć np. wyjeżdżając na misję do innych krajów. Wynagrodzenie za taką służbę wynosi od 3410 do 4400 zł dla podoficerów i od 4260 do 8360 zł dla oficerów. Żołnierze mogą również liczyć na dodatki klimatyczne, za ciężką służbę w warunkach bojowych itp.

ddrh9zs

[

]( http://www.kariera.pl/ )

ddrh9zs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ddrh9zs