Deloitte: PKN Orlen nadal największą firmą w regionie

PKN Orlen w 2011 r. wciąż był największą firmą w Europie Środkowej, PKO Bank Polski największym bankiem, a PZU liderem wśród ubezpieczycieli - wynika z najnowszego rankingu 500 największych przedsiębiorstw regionu, sporządzonego przez firmę doradczą Deloitte.

Deloitte: PKN Orlen nadal największą firmą w regionie
Źródło zdjęć: © orlen

Według raportu przychody 500 największych firm regionu w 2011 r. wyniosły 707 mld euro, o prawie 13 proc. więcej niż rok wcześniej, ale ich rentowność spada. Badanie objęło 18 krajów Europy Środkowej oraz Ukrainę.

Wśród największych spółek dominują firmy energetyczne i paliwowe, które zajęły siedem miejsc w pierwszej dziesiątce. Liderami pod względem wielkości przychodów wśród największych firm regionu Europy Środkowej pozostają te z branży energetycznej: PKN Orlen i MOL. Tuż za nimi znalazł się koncern samochodowy Skoda.

W 2011 r. liczba polskich spółek w zestawieniu zmniejszyła się o dziewięć w porównaniu z rokiem poprzednim i wyniosła 167. Według Deloitte, był to głównie wynik konsolidacji spółek na rynku energetycznym, a także dużego wzrostu firm ukraińskich oraz rumuńskich. Polska jest w dalszym ciągu niekwestionowanym liderem w regionie. 74 proc. polskich firm zanotowało wzrost przychodów, a 26 proc. ich spadki.

Największą spółką Europy Środkowej jest nadal PKN Orlen, który zwiększył dystans do węgierskiego MOL, osiągając przychody większe o 7 mld euro. Przychody PKN wzrosły w ubiegłym roku o 24 proc., a MOL o prawie 23 proc. Drugi polski producent paliw - Grupa Lotos - awansował do pierwszej dziesiątki i dzięki wzrostowi przychodów o 44 proc. znalazł się w tegorocznym zestawieniu na 7. miejscu. - Jedyną firmą z sektora paliwowego, która wypadła poza pierwszą dziesiątkę była PGNiG, która osiągnęła niewystarczający wzrost, by utrzymać swoją poprzednią pozycję - podkreślił Tomasz Ochrymowicz, partner w dziale doradztwa finansowego Deloitte.

Największy awans w rankingu jest dziełem Azotów Tarnów. Spółka awansowała z 416. na 144. miejsce dzięki konsolidacji z Zakładami Azotowymi w Kędzierzynie-Koźlu i Policach - podkreśliło Deloitte.

W 2011 r. pozycję największego środkowoeuropejskiego banku pod względem aktywów nadal utrzymał PKO Bank Polski, który jest większy od drugiego na liście czeskiego CSOB o około 7 mld euro. Deloitte wskazuje, że różnica jest dość istotna, gdyż PKO przewyższa aktywa CSOB o około 19 proc. PKO Bank Polski odnotował również największy zysk netto wśród wszystkich banków w regionie - 924 mln euro. Najliczniejszą reprezentację na liście w kategorii banków nadal posiada Polska - 14 firm. Kolejnymi krajami są Czechy i Węgry - odpowiednio z 8 i 6 instytucjami.

Liderem wśród ubezpieczycieli jest wciąż PZU, w pierwszej dziesiątce sektora ubezpieczeniowego znajduje się pięć polskich firm, zaś w całym zestawieniu jest ich 17.

W rankingu Deloitte spółką o największej kapitalizacji giełdowej pozostaje CEZ, ponownie wyprzedzając o około 50 proc. drugi w kolejności bank PKO BP. Kolejne miejsca zajęły Bank Pekao, PGE oraz PZU.

Według ekspertów Deloitte, spadek rentowności netto największych środkowoeuropejskich spółek o 3,5 proc. prognozuje, że podobnie będzie także w tym roku.

Źródło artykułu:PAP
pko bppzunajwiększe firmy w polsce

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)