Trwa ładowanie...

DM PKO BP liczy na Internet

Wzrost liczby klientów o ponad 100 procent to cel brokera na najbliższe dwa lata. Pozwoli na to sieć.

DM PKO BP liczy na InternetŹródło: WP.PL, fot: Janek Kaliński
d1sigqq
d1sigqq

Klienci banku PKO BP przez konto internetowe będą mogli składać zlecenia maklerskie. Nie będzie już konieczne odrębne logowanie się do rachunku inwestycyjnego. Usługa ma ruszyć na przełomie pierwszego i drugiego kwartału.

Czego chcą klienci

- Będzie możliwe nie tylko składanie dyspozycji kupna i sprzedaży papierów wartościowych na rynku kasowym i terminowym, ale też dyspozycji blokady akcji na walne zgromadzenie, składanie dyspozycji wykonania przelewów czy dostęp do stanu i historii rachunku inwestycyjnego oraz historii transakcji - wylicza Katarzyna Michalczuk-Iwaniuk, dyrektor zarządzająca DM PKO BP. Aby klienci domu maklerskiego mogli korzystać z usługi za pośrednictwem banku, będą musieli podpisać aneks do umowy, co będzie możliwe korespondencyjnie.

Obecnie integracja rachunków w zasadzie nie funkcjonuje, a klienci mają jedynie możliwość rozliczania transakcji dokonywanych na rachunku inwestycyjnym środkami dostępnymi na rachunku osobistym.Zlecenia z poziomu ROR mają mieć te same funkcjonalności, co system SuperMakler stosowany przez klientów samego DM PKO BP.

d1sigqq

- Od kilku lat dla klientów indywidualnych najważniejszym kryterium przy wyborze domu maklerskiego jest jakość platformy internetowej i to, by działała ona bezawaryjnie - mówi Michał Masłowski ze Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. - Dopiero na kolejnym miejscu klienci wskazują poziom opłat i prowizji pobieranych przez brokerów - dodaje.

Planowany wzrost

Wraz z uruchomieniem nowych funkcjonalności Dom Maklerski PKO BP przeprowadzi kampanię informacyjną, w której będzie chciał dotrzeć do 3,5 mln klientów mających dostęp do bankowości internetowej największego polskiego banku. A potencjał instytucji jest jeszcze większy, bo liczba wszystkich kont osobistych wynosi ponad 6 mln.

Broker liczy na to, że dzięki wprowadzonym zmianom zwiększy przeszło dwukrotnie liczbę swoich rachunków. - W ciągu dwóch lat chcemy mieć 200 tys. otwartych kont inwestycyjnych - deklaruje Katarzyna Michalczuk-Iwaniuk, dyrektor zarządzający w DM PKO BP. Dziś dałoby to brokerowi drugie miejsce na rynku, za CDM Pekao.W 2009 r., gdy na rynku liczba rachunków wzrosła o 120 tys., DM PKO BP zanotował spadek o 10 tys., do 80 tys. Broker wyjaśnia, że to efekt zamknięcia nieaktywnych kont.

BRE Bank skorzystał

O tym, że integracja rachunków może przynieść efekty świadczy przykład BRE Banku. Dom Inwestycyjny BRE swoją platformę internetową pozwalającą na zdalne inwestowanie uruchomił w połowie 2005 r. Obecnie DI BRE ma otwartych 194 tys. rachunków, z czego 145 tys. to konta mBanku powiązane z usługą eMakler. Dodatkowo ponad 20 tys. rachunków z usługami maklerskimi prowadzi należący też do BRE MultiBank.

Wzrost liczby klientów przekłada się też na udziały brokera w giełdowych obrotach. Pod koniec 2005 r. DI BRE miał 4,1-proc. udział w obrotach akcjami na GPW. A w całym 2009 r. wyniósł on 7,1 proc.

PARKIET

d1sigqq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1sigqq