Trwa ładowanie...

Dwa tysiące staży i praktyk dla studentów

Ponad 2 tys. ofert praktyk oraz stażów dla studentów opublikowali pracodawcy na stronach największych internetowych serwisów rekrutacyjnych.
Share
Dwa tysiące staży i praktyk dla studentów
Źródło: sxc.hu
d3vofdr

Oferty pochodzą od firm z takich branż jak HR, IT, Marketing, Produkcja, Sprzedaż, Telekomunikacja oraz e-Commerce. Nie brakuje także propozycji z sektora usług medycznych, administracji biurowej, budownictwa, inżynierii czy hotelarstwa. Ponad 60 proc. z pośród wszystkich ofert dotyczy zatrudnienia na zasadach stażu. Poszukujący praktyk mogą z kolei wybierać z ponad 800 propozycji, z których ponad 80 proc. skierowane jest do studentów.

Chętnych nie brakuje. Średnio na jedną ofertę odpowiada 45 chętnych. Największą popularnością cieszą się oferty z takich branż jak IT, hotelarstwo, medycyna oraz administracja. W przypadku szczególnie atrakcyjnych ofert liczba aplikujący przekracza nawet 160 osób.

„Staż to dla studenta wartościowa forma zdobycia kwalifikacji oraz szansa na skonfrontowanie wiedzy akademickiej z praktyką. Praktyki to także okazja do sprawdzenia się na różnych stanowiskach i spokojnego zastanowienia się, która ścieżka zawodowa będzie dla nas najlepsza. Zdobycie szlifów w życiu zawodowym w firmie mającej dobrą pozycję w swojej branży oraz wysoką kulturę korporacyjną, to bardzo cenne doświadczenie” - mówi Aneta Matysek, Dyrektor ds. sprzedaży internetowej giełdy pracy infoPraca.

d3vofdr

Rok 2010 przyniósł znaczny wzrost ofert dotyczących staży i praktyk dla studentów. Liczba propozycji opublikowanych w internetowej giełdzie pracy infoPraca zwiększyła się w porównaniu do sierpnia 2009 o ponad 50 procent. Najwięcej przybyło ogłoszeń od przedsiębiorców z branży IT, marketingu, produkcji, księgowości oraz bankowości. Największy przyrost liczby propozycji miał miejsce na wiosnę tego roku – liczba ofert w marcu, kwietniu oraz maju wzrosła o prawie 45 proc., co było związane z nadchodzącym sezonem wakacyjnym. „Samych ofert dotyczących staży i praktyk najwięcej jest na wiosnę. Wtedy to firmy szukają studentów i świeżych absolwentów, do pracy w okresie wakacyjnym. Coraz więcej jest ofert płatnych praktyk i staży, a to między innymi, dlatego, że studenci są coraz bardziej wymagający” – komentuje Julia Sokulska z Biura Karier Politechniki Warszawskiej. „Szczególnie studenci kierunków technicznych mają coraz większe oczekiwania, przez co firmy przyciągają ich do siebie płatnymi praktykami i stażami”.

Jak wynika z ostatniej ankiety aktywności zawodowej studentów, przeprowadzonej przez serwis infoPraca w ubiegłym roku, 52 proc. polskich studentów rozpoczyna pracę już na pierwszym roku lub jeszcze przed rozpoczęciem studiów. Świadczy to nie tylko o rosnących potrzebach finansowych studentów, ale o także o tym, że już w czasie studiów wiedzą jak duże znaczenie ma różnorodne doświadczenie zawodowe.

„Dziś pracodawcy coraz częściej zwracają uwagę na doświadczenie zawodowe kandydata niż na jego średnią ocen ze studiów” – uważa Aneta Matysek z internetowej giełdy pracy infoPraca „Dobrze zorganizowane staże i praktyki oraz właściwie przeprowadzony proces rekrutacji dają z kolei wielu firmom szansę na znalezienie utalentowanych i dobrze wykształconych pracowników.”

d3vofdr

Podziel się opinią

Share
d3vofdr
d3vofdr