Trwa ładowanie...
d3nwos1

Dzięki poprawie otoczenia w IV wzrosło wykorzystanie mocy produkcyjnych w Możejkach

24.04. Warszawa (PAP) - W kwietniu, dzięki poprawie otoczenia makroekonomicznego, udało się zwiększyć wykorzystanie mocy produkcyjnych w Możejkach z niecałych 60 do 70 proc. -...

d3nwos1
d3nwos1

24.04. Warszawa (PAP) - W kwietniu, dzięki poprawie otoczenia makroekonomicznego, udało się zwiększyć wykorzystanie mocy produkcyjnych w Możejkach z niecałych 60 do 70 proc. - poinformował na telekonferencji wiceprezes spółki PKN Orlen Sławomir Jędrzejczyk. Ten rok zdecyduje o przyszłości Orlen Lietuva.

"Ten rok będzie kluczowy dla Orlen Lietuva, da odpowiedź na pytanie o przyszłość spółki" - powiedział Jędrzejczyk.

Powtórzył, że koncern aktywnie kontaktuje się z rządem litewskim i czeskim w związku z trudną sytuacją w segmencie rafineryjnym.

Dodał, że spółka kontynuuje też wewnętrzne prace w Orlen Lietuva, związane m.in. z obniżką kosztów.

d3nwos1

"Druga sprawa to sytuacja lokalna na Litwie, czyli kwestie związane z koleją. (...) Rozmawiamy na ten temat z rządem litewskim. Trzecia grupa czynników to ogólne trendy w konsumpcji, eksporcie, imporcie na poszczególnych rynkach. To jest absolutnie poza naszą kontrolą. W kwietniu widać oznaki poprawy. Zobaczymy, czy ten trend się utrzyma" - powiedział Jędrzejczyk.

Wiceperezes poinformował, że dzięki poprawie sytuacji makro w kwietniu można było zwiększyć wykorzystanie mocy produkcyjnych w Orlen Lietuva.

"W pierwszym kwartale wykorzystanie mocy było na poziomie 58 proc. (...) W kwietniu je zwiększyliśmy do 70 proc. Poziom wykorzystania mocy w maju, czerwcu zależeć będzie od sytuacji rynkowej, można się spodziewać wzrostu" - powiedział Jędrzejczyk.

Jędrzejczyk poinformował, że w tym roku postoje remontowe w grupie będą "bardziej bolesne" niż w ubiegłym roku.

"W drugim kwartale będzie znaczący postój w Płocku w instalacjach rafineryjnych, a w trzecim kwartale na instalacjach petrochemicznych. Czwarty kwartał będzie pod wpływem remontu instalacji hydrocrackingu w Unipetrolu" - powiedział Jędrzejczyk.

Dodał, że z powodu postoju remontowego instalacji rafineryjnych w drugim kwartale spółka zwiększyła zapasy w pierwszym kwartale. (PAP)

pel/ morb/ asa/

d3nwos1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3nwos1