Trwa ładowanie...
d2tp1zz
23-03-2017 09:40

Euler Hermes: Liczba upadłości firm wzrosła r/r do 77 w lutym

Warszawa, 23.03.2017 (ISBnews) - Liczba upadłości firm w lutym br. wyniosła 77 wobec 54 rok wcześniej, podał Euler Hermes na podstawie oficjalnych danych z Monitora Sądowego i Gospodarczego. Firma podkreśla, że chodzi o upadłości faktyczne - czyli niezdolność do regulowania zobowiązań wobec dostawców w różnych formach prawnych. 

d2tp1zz
d2tp1zz

"Skala zmiany w stosunku do ub. roku nie jest więc zapowiedzą kontynuacji takiego tempa wzrostu niewypłacalności (+39% r/r po dwóch miesiącach), ale efektem niskiej bazy na początku 2016 roku. Tym niemniej wzrost liczby niewypłacalności będzie faktem - spodziewamy się, że w skali całego roku ich liczba będzie wyraźnie wyższa niż w 2016 roku" - powiedział członek zarządu Tomasz Starus, cytowany w komunikacie.

Aż 40% niewypłacalności to przypadki postępowań restrukturyzacyjnych - ich liczba więc cały czas rośnie. Jeszcze dwa lata temu stanowiły 15% do 20%, w ubiegłym roku było to już 30% ogólnej liczby przypadków niewypłacalności, podano także.

"Wśród firm produkcyjnych obserwujemy wiele przypadków niewypłacalności w sektorze metalowo-maszynowym: maszyn i części na eksport jak i konstrukcji dla budownictwa, oraz producenci wyrobów spożywczych" - czytamy w komunikacie.

W budownictwie nie wytrzymuje, traci płynność najwięcej firm jak zawsze na ?przednówku", po dłuższym okresie dekoniunktury, gdy firmy musza walczyć o przetrwanie, podano również.

d2tp1zz

Według Euler Hermes, w najbliższych miesiącach nadal małe firmy budowlane będą upadać, zanim rynek budowlany zaskoczy na dobre, tym bardziej że inwestycje te nie będą tylko zwykłymi pracami infrastrukturalnymi (dostępnymi dla szerokiego grona podwykonawców), ale też w dużym stopniu specjalistycznymi pracami np. kolejowymi.

Liczba upadłości najszybciej rośnie w woj. mazowieckim, śląskim i dolnośląskim.

(ISBnews)

d2tp1zz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2tp1zz