Trwa ładowanie...

Firmy będą mogły ubiegać się o kredyt technologiczny

Małe i średnie firmy, które inwestują w nowoczesne technologie, będą mogły ubiegać się o kredyt technologiczny w sześciu bankach komercyjnych. W środę Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał umowy w tej sprawie.
Share
Firmy będą mogły ubiegać się o kredyt technologiczny
Źródło: WP.PL, Fot: Konrad Żelazowski
d1kt9pa

Kredyt będzie dostępny w: PKO BP, Pekao SA, BRE Bank SA, Raiffeisen Bank Polska SA, Bank BPH SA i Bank Polskiej Spółdzielczości SA. Banki będą go udzielały firmom ze środków własnych. Spłata części kapitału kredytu (nie więcej niż 4 mln zł) będzie dokonywana przez BGK ze środków unijnego programu "Innowacyjna Gospodarka".

Firmy będą mogły ubiegać się o taki kredyt od lipca. Banki, które podpisały umowy z BGK, będą przyjmować wnioski przedsiębiorców i sprawdzać je od strony formalnej. Ponadto będą przeprowadzać analizę zdolności kredytowej firm.

Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak podkreślił w środę na konferencji prasowej, że o kredyt mogą się ubiegać firmy, które realizują inwestycję technologiczną.

d1kt9pa

_ Polega ona na wdrożeniu nowej technologii w postaci prawa własności przemysłowej lub usługi badawczo-rozwojowej, która nie jest na świecie stosowana dłużej niż 5 lat _ - wyjaśnił wicepremier. Dodał, że "w wyniku tej inwestycji powinny powstać nowe lub znacząco ulepszone towary, procesy lub usługi".

Wyjaśnił, że kredyt technologiczny zakłada wiązaną transakcję: przedsiębiorca otrzymuje dofinansowanie w formie premii technologicznej, o ile zaciągnie kredyt w banku, który ma umowę z BGK.
_ Jest to niezmiernie ważne, abyśmy w Polsce uruchomili takie instrumenty, które premiują innowacyjne podejście _- dodał Pawlak.

Szef resortu gospodarki podkreślił, że budżet na dofinansowanie kredytu technologicznego w ramach programu operacyjnego "Innowacyjna Gospodarka" wynosi 409 mln euro.

_ Jest to znaczący impuls (...) dla firm pomysłowych; takich, które w tej chwili szukają na rynku nowych możliwości wsparcia _ - podkreślił. Dodał, że obecnie mają one trudności w finansowaniu swoich pomysłów.

d1kt9pa

Zdaniem prezesa BGK Ireneusza Fąfary, "dla polskich przedsiębiorców kredyt technologiczny będzie szansą na wsparcie innowacyjnych inwestycji i poprawę konkurencyjności. Dla banków zaś oznacza możliwości rozwoju akcji kredytowej oraz pozyskania nowych, perspektywicznych klientów" - uważa Fąfara.

3 czerwca resort gospodarki podpisał z BGK umowę pozwalającą na zawieranie przez BGK umów z bankami komercyjnymi w sprawie dystrybucji kredytu technologicznego.

Mała firma w Polsce zatrudnia średniorocznie mniej niż 50 pracowników, a firma średnia - mniej niż 250 osób.

d1kt9pa

Podziel się opinią

Share
d1kt9pa
d1kt9pa