Trwa ładowanie...

Fizyczni nie narzekają na zarobki

Ciężka praca przynosi wymierne efekty w postaci dobrego zarobku. Mogą to poświadczyć przedstawiciele niektórych zawodów
Share
Fizyczni nie narzekają na zarobki
Źródło: Thinkstock
d1uwuyq

*Ciężka praca przynosi wymierne efekty w postaci dobrego zarobku. Mogą to poświadczyć przedstawiciele niektórych zawodów. Choć często zmęczeni i strapieni, nie narzekają na zarobki. Górnik eksploatacji podziemnej zarabia od 4133 do 6671 zł. brutto, zaś betoniarz może liczyć na 4179 zł brutto. *

- Do najlepiej płatnej, ale ciężkiej pracy zaliczyć można takie zawody jak: spawacz, zbrojarz, brukarz, murarz, betoniarz… - informuje Artur Ragan, specjalista ds. PR Work Express.

Bardzo często dobra pensja jest wszędzie tam, gdzie istnieje bezpośrednie obciążenie fizyczne, duża szkodliwość i zagrożenia na stanowisku pracy. Brakuje rąk do pracy, dlatego jeszcze trzy lata temu pensje robotników bardzo szybko rosły. Wpływ na to miała emigracja wielu wykwalifikowanych pracowników. Część branż została uszczuplona o tych najlepszych – wyjechali m.in. do Wielkiej Brytanii. Czy teraz, po otwarciu kolejnych rynków, choćby niemieckiego, coś się zmieniło?

d1uwuyq

- Rozpiętość płac wśród robotników jest u nas ogromna - mówi Artur Ragan. - Zależy co mamy na myśli mówiąc „pracownik fizyczny”, bo np. są górnicy z pensją 1500 netto, bez kwalifikacji, z rekrutacji masowej w spółkach zewnętrznych i są specjaliści od budów, którzy dostaną dwa, dwa i pół razy większa pensję. Do tego dochodzą jeszcze wszystkie dodatkowe elementy wynagrodzeń i świadczenia pracownicze. Choć tych ostatnich jest znacznie mniej, nadal wspomagają domowe budżety. Wspomnę tylko, że ostatnio mieliśmy okazję rozmawiać z operatorem wycinarki laserowej (CNC), którego zarobki sięgają 3500 - 4000 zł netto. Teoretycznie to pracownik fizyczny, chociaż górnik dołowy byłby mocno zirytowany takim zestawieniem.

Pensje osób zatrudnionych przy produkcji i w sektorze budowlanym mogą przynieść sporo satysfakcji. Zarobki zaczynają się od 1600 zł, ale często przekraczają 4500 zł. Portal moja-pensja.pl podaje, że rynkowe zarobki na stanowisku betoniarz zawierają się w przedziale od 1509 do 3202 zł. Oznacza to, że co drugi betoniarz w Polsce otrzymuje pensję właśnie w takim przedziale. 10 procent przedstawicieli tego zawodu otrzymuje wynagrodzenie w wysokości mniejszej niż 1172 zł.

Natomiast najwyższe płace na jakie mogą liczyć betoniarze to zarobki rzędu 4179 zł. brutto. Powyżej tej kwoty zarabia 10 proc. pracowników zatrudnionych na tym stanowisku. Z obserwacji specjalistów wynika, że branża budowlana ciągle będzie się rozwijała i ciągle będzie można w niej zarobić - szczególnie tam, gdzie są unijne pieniądze. Budowa dróg, mostów, w dalszym ciągu będzie się prężnie się rozwijać. Specjaliści podkreślają, że wszędzie tam należy spodziewać się w przyszłym roku mocnych wzrostów pensji.

Górniczej pensji od lat zazdrości wielu. Nikt natomiast nie zazdrości ciężkiej pracy, jaką wykonuje się w tym zawodzie. Górnik eksploatacji podziemnej wykonując swe zawodowe obowiązki, często ryzykuje życiem. Jaką pensję dostaje za to poświęcenie? Rynkowe zarobki na stanowisku górnik eksploatacji podziemnej zawierają się w przedziale od 4133 do 6671 zł. brutto. Portal moja-pensja.pl informuje, że najwyższe płace na jakie mogą liczyć górnicy eksploatacji podziemnej to zarobki rzędu 7858 zł. Powyżej tej kwoty zarabia 10 proc. pracowników zatrudnionych na tym stanowisku.

ml/MA

Dodatkowa praca dla każdego! Sprawdź najnowsze zlecenia!

d1uwuyq

Podziel się opinią

Share
d1uwuyq
d1uwuyq