Gawlik: MSP przesłało KE wniosek inwestora ws. stoczni

Resort skarbu przesłał Komisji Europejskiej wniosek inwestora stoczni Gdynia i Szczecin o przesunięcie terminu płatności za ich majątek do 17 sierpnia - powiedział wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik.

KE nadzoruje sprzedaż majątku obu zakładów.

Wątpliwości inwestora wzbudził list od Szczecińskiego Stowarzyszenia Obrony Stoczni, w którym napisano m.in., że stocznia w Szczecinie mogła być "pralnią brudnych pieniędzy". Szef resortu skarbu Aleksander Grad zapowiedział skierowanie w czwartek sprawy do prokuratury i ABW.

Gawlik powiedział w czwartek PAP, że resort przygotowuje pismo w tej sprawie.

Prezes Stowarzyszenia Lech Wydrzyński powiedział w środę, że 15 lipca Stowarzyszenie wysłało list do katarskiego inwestora (funduszu QInvest - PAP), który zakupił majątek byłej Stoczni Szczecińskiej Nowa (SSN).

Grad ocenił ten list jako "jawny sabotaż". Jego zdaniem, zastrzeżenia wyrażone w liście nie mają podstaw prawnych.

_ Ubolewam, że tak się stało, ale na szczęście inwestor nas zapewnił, że 17 sierpnia to jest ta data, do której on wpłaci (pieniądze za majątek stoczni - PAP), że jest gotowy ponieść koszty utrzymania aktywów od 22 lipca do tego czasu, wpłacił 8 mln euro wadium, które jest na poczet ceny, zarejestrował w Polsce spółkę Polskie Stocznie, która będzie to prowadziła _ - powiedział Grad w czwartek w radiowych "Sygnałach Dnia".

W liście Stowarzyszenie ostrzega inwestora, że "pewne części majątku SSN mają poważne wady prawne". Stowarzyszenie reprezentuje około 1600 udziałowców spółki Stocznia Szczecińska Porta Holding, która upadła w 2002 roku, a na jej majątku powstała SSN. Stowarzyszenie zawiązało się w ubiegłym roku.

W maju Stichting Particulier Fonds Greenrights zakupił kluczowe aktywa stoczni Gdynia i Szczecin, a 17 czerwca otrzymał gwarancje arabskiego banku Qatar Islamic Bank. Inwestor zapłaci za majątek stoczni Gdynia i Szczecin odpowiednio - ponad 287 mln zł oraz ponad 94 mln zł. 25 czerwca Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wydało oficjalną zgodę na sprzedaż tych aktywów, potrzebną dla podmiotów spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Źródło artykułu:PAP
kemajątekstocznie

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)