Gdzie na praktykę lub staż?
Liczba praktyk i staży rośnie. W pierwszej połowie tego roku pracodawcy opublikowali w serwisie Pracuj.pl już blisko 4,4 tys. ofert praktyk i staży, czyli aż o 20 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2013 roku.
Praktykant jako inwestycja
Doświadczenie zawodowe najłatwiej zdobyć jest w firmach dużych, zatrudniających powyżej 250 osób (stąd pochodziło 6 na 10 opublikowanych ofert), w sektorach: sprzedaż i handel, usługi bankowe i finansowe, doradztwo, sieci handlowe oraz FMCG. Z danych Pracuj.pl wynika, że pracodawcy oferują praktyki i staże przede wszystkim w działach operacyjnych, takich, jak: finanse, wsparcie technologiczne, HR, marketing czy IT. Świadczy to o tym, że firmy coraz częściej traktują praktyki i staże jako formę znalezienia i sprawdzenia potencjalnych pracowników. Firmy chcą się dzielić swoim know-how, inwestują czas i pieniądze, przygotowując kompleksowe programy stażowe.
Płacą, ale wymagają
Co więcej, firmy nie tylko coraz częściej mają budżety na organizację takich programów, lecz także na wynagrodzenie pracy praktykantów i stażystów. Wśród blisko 800 aktualnych ofert skierowanych do nich, co piąta zawiera informację o tym, że praktyka i staż są odpłatne. Szczególnie często taką informację umieszczają firmy doradcze, informatyczne czy finansowe, które szukają talentów i zależy im na zainteresowaniu swoją ofertą tych najlepszych.
Najlepsi kandydaci, oprócz zaangażowania, umiejętności logicznego myślenia i kompetencji społecznych, takich jak na przykład umiejętność pracy w grupie, powinni też znać język obcy, przede wszystkim angielski. Jak wynika bowiem z danych Pracuj.pl, w ponad połowie dostępnych obecnie ofert (53 proc.) można znaleźć taki wymóg.
(AS)