Trwa ładowanie...

Gdzie wzrosły, a gdzie spadły ceny mieszkań. Oto dane

W lutym ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym najbardziej spadły rok do roku w Olsztynie i Bydgoszczy, a wzrosły w Gdyni i Katowicach - wynika z raportu serwisu nieruchomości Domy.pl i doradców finansowych Open Finance.

Gdzie wzrosły, a gdzie spadły ceny mieszkań. Oto daneŹródło: Fotolia, fot: fotogestoeber
d1dqrrl
d1dqrrl

W porównaniu z lutym ub.r. średnie ceny ofertowe w lutym 2014 r. najbardziej wzrosły w Gdyni, Katowicach i Gdańsku - odpowiednio o: 2,9 proc. do 6099 zł za metr kw. mieszkania, 2,7 proc. do 3985 zł i 2,3 proc. do 5895 zł.

Jak podkreślił szef serwisu nieruchomości Domy.pl Marcin Drogomirecki, w ubiegłym miesiącu średnie ceny ofertowe mieszkań z drugiej ręki były średnio o 0,5 proc. wyższe niż w styczniu br., a o 0,4 proc. wyższe niż przed rokiem.

W ciągu roku ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym najbardziej spadły w Olsztynie, Bydgoszczy i Szczecinie.

W Olsztynie cena metra kwadratowego mieszkania obniżyła się w lutym 2014 roku wobec tego samego okresu rok wcześniej o 2,4 proc. do 4338 zł. Druga pod względem skali spadków cen była Bydgoszcz (o 1,6 proc.) - za metr kwadratowy trzeba było tam zapłacić 3848 zł. Dalej znalazł się Szczecin - tu ceny mieszkań spadły o 1,4 proc. - do 4227 zł.

d1dqrrl

W ciągu roku średnia cena metra kwadratowego mieszkania w Warszawie spadła o 0,3 proc. i wynosiła 8362 zł.

Analityk Open Finance Halina Kochalska zwróciła uwagę, że kredyty hipoteczne kuszą niskimi ratami. - Obowiązujące niemal dziewięć miesięcy rekordowo niskie stopy procentowe (wysokość stopy podstawowej to 2,5 proc.) powodują, że rata kredytu hipotecznego może być niższa od opłaty za wynajem mieszkania. Miesięczna spłata od pożyczonych na 30 lat 100 tys. zł to około 500 zł, w przypadku kredytu zaciągniętego na 25 lat wzrasta do ok. 550 zł. - podkreśliła.

Kochalska oceniła, że wzrostu stóp procentowych oraz stawek WIBOR (wysokość oprocentowania kredytów na polskim rynku międzybankowym - PAP) można najwcześniej spodziewać się pod koniec roku.

d1dqrrl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1dqrrl