Trwa ładowanie...

Gigant wchodzi do Polski?

Do Polski wchodzi Wal-Mart, największa sieć supermarketów na świecie. Na początek Amerykanie mają przejąć kilkadziesiąt sklepów sieci Real - pisze niemieckie branżowe pismo "Lebensmittel Zeitung". Wirtualna Polska dotarła do nowych faktów!

Gigant wchodzi do Polski?Źródło: AFP
d285p1s
d285p1s

Jak podaje gazeta, niemiecki koncern Metro Group szuka kupców na sieć swoich polskich hipermarketów Real. Pod młotek mają pójść wszystkie 54 sklepy. Nabywcą ma być amerykański gigant - Wal-Mart.
- Polskie biuro prasowe nie komentuje tej sprawy. Proszę o kontakt z niemiecką centralą naszej firmy - mówi Wirtualnej Polsce Agnieszka Łukiewicz-Stachera, rzecznik prasowy Reala w Polsce.

Z informacji, które wydostały się do mediów wynika, że Wal-Mart chce w Polsce rozpocząć ekspansję na rynek Europy Centralnej i Wschodniej. Amerykański koncern zazwyczaj wchodząc na nowy rynek, zaczyna właśnie od przejęć, a nie budowy własnej sieci sklepów. Dlatego według "Lebensmittel Zeitung" zainteresował się ofertą sprzedaży hipermarketów Real.

Wirtualna Polska poznała nowe fakty dotyczące sprzedaży Real i wejścia do Polski sklepów Wal-Mart. Niemiecka centrala Metro Group, do której należy sieć potwierdza nam, że prowadzi rozmowy z potencjalnymi inwestorami. Nie zdradza jednak co to za firmy.

- Nie komentujemy doniesień medialnych dotyczących sprzedaży naszych firm. Nie ma też oficjalnych negocjacji dotyczących sklepów Real. Bierzemy jednak pod uwagę kilka rozwiązań dotyczących rozwoju sieci. Możemy ujawnić jedynie, że jesteśmy na etapie wstępnych rozmów z potencjalnie zainteresowanymi stronami – mówi Wirtualnej Polsce rzecznik prasowy Metro Group Rüdiger Stahlschmidt.

d285p1s

W to, że Wal-Mart wejdzie do Polski nie do końca wierzą jednak eksperci.
- Od lat zawsze na przełomie czerwca i lipca słyszę, że Wal-Mart wchodzi do Polski. Czy ta informacja to kolejna kaczka dziennikarska? Trudno stwierdzić - mówi Wirtualnej Polsce Andrzej Faliński z Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji. - Z ich potencjałem organizacyjnym i finansowym jest to jednak jak najbardziej możliwe - dodaje.

Pierwsze informacje o tym, że Wal-Mart chce wejść do Polski, pojawiły się w 2005 roku, ale od tamtego czasu nic się w tej sprawie nie wydarzyło. Za każdym razem mówi się jednak, że wejście amerykańskiego giganta całkowicie zmieni handel w naszym kraju.
- Wal-Mart ma środki do prowadzenia agresywnej polityki cenowej. Jego konkurentem nie byłaby jednak Biedronka, ale sieci hiper- i supermarketów takich jak Auchan, Carrefour czy Leclerc - tłumaczy Andrzej Faliński.

Wal-Mart to amerykańska sieć supermarketów. Jest największą firmą świata, jej przychód w 2010 r. wyniósł 408 mld dol. Na całym świecie dla koncernu pracuje ponad 2 mln ludzi. Ostatnio głośno było o nim w kontekście pozwu, jaki wytoczyło jej 1,5 mln byłych i obecnych pracownic sieci sklepów. Kobiety uważały, że były w Wal-Marcie dyskryminowane.

d285p1s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d285p1s