Trwa ładowanie...

Gowin: potrzebne zmiany w podatkach i ubezpieczeniach społecznych

- Wprowadzenie jednolitego podatku obrotowego zwiększyłoby wpływy do budżetu o podatki od zagranicznych koncernów - przekonywał w środę w Poznaniu lider Polski Razem Jarosław Gowin. Opowiedział się też za przeprowadzeniem reformy systemu ubezpieczeń społecznych.

Gowin: potrzebne zmiany w podatkach i ubezpieczeniach społecznychŹródło: WP.PL, fot: Wojciech Niespialowski
dckynr1
dckynr1

Przed budynkiem poznańskiego ZUS Gowin przekonywał do postulatów Polski Razem: obniżenia podatków i kosztów pracy, redukcji zatrudnienia w administracji publicznej i prostego podatku obrotowego.

- Konsekwentnie domagamy się obniżenia podatków, ale jest grupa przedsiębiorstw, którym podatków obniżać nie chcemy - chcemy od nich zacząć egzekwować podatki. Szacuje się, że do budżetu państwa co roku nie trafia ok. 50 mld zł, ponieważ cześć firm uchyla się od płacenia podatków. Zagraniczne koncerny ukrywają zyski transferując je za granicę. Proponujemy całościową zmianę systemu podatkowego, by podatek był płacony od obrotu. 1 proc od obrotu to prosty podatek, nie do ukrycia - mówił.

Gowin podkreślił, że potrzebne jest również zastąpienie obecnego, - jak ocenił - "niewydolnego i kosztownego" systemu ubezpieczeń społecznych emeryturami obywatelskimi.

- Budynek ZUS, który stoi za nami wygląda imponująco, ale on skrywa bankruta. Proponujemy, by uczciwie powiedzieć Polakom, że potrzebna jest całościowa zmiana systemu ubezpieczeń społecznych. Chcemy połączyć w jedno ZUS, KRUS i urzędy skarbowe. Pozwoli to zredukować zatrudnienie w administracji o kilkadziesiąt tysięcy osób - stwierdził.

Jak dodał, działanie takie umożliwi zmniejszenie podatków płaconych przez przedsiębiorców i podniesienie płac pracownikom.

Gowin podał, że na przełomie marca i kwietnia Polska Razem zaprezentuje wielkopolską listę kandydatów do PE. Nie chciał zdradzić, kto będzie liderem tej listy.

dckynr1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dckynr1