Trwa ładowanie...

Hewlett Packard przyznał się do korupcji

Firma Hewlett Packard przyznała się do korumpowania urzędników w Polsce, Rosji i Meksyku. W ramach ugody z amerykańską prokuraturą gigant komputerowy zapłaci 108 milionów dolarów odszkodowania.

Share
Hewlett Packard przyznał się do korupcji
Źródło: PAP/Tomasz Gzell
d3r7tgw

Amerykański rząd złożył w sądzie w Kalifornii dokumenty dotyczące warunków ugody z firmą Hewlett-Packard oraz kryminalne zarzuty łapówkarstwa w lokalnych oddziałach tej firmy w Polsce, Rosji i Meksyku. Z dokumentów wynika, że od 2006 do 2010 roku polski oddział Hewlett-Packard zapłacił byłemu dyrektorowi Biura Łączności i Informatyki Komendy Głównej Policji 600 tysięcy dolarów za kontrakty na zakup produktów tej firmy. Łapówka, którą przekazywano w gotówce, miała stanowić 1,2 proc. wartości "ustawionych" przetargów.

Dodatkowo skorumpowanemu urzędnikowi zafundowano podróż do Las Vegas, w tym wyżywienie, alkohol, rozrywki oraz przelot nad Wielki Kanion. Skorumpowany urzędnik dostawał też w prezencie komputery, telewizory inne produkty firmy HP. Łapówkarska operacja, którą kierował zatrudniony w warszawskim oddziale Hewlett-Packard Polak, została ukryta przed amerykańską centralą tej firmy.

Ogłaszając wykrycie afery łapówkarskiej przedstawiciele amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości podkreślili, że firmy z USA nie mogą kierować się podwójną moralnością i muszą stosować te same standardy etyczne w kraju i za granicą.

(AS)

d3r7tgw

Podziel się opinią

Share
d3r7tgw
d3r7tgw