Trwa ładowanie...

Ile zarabiają lekarze?

Temat zarobków wśród lekarzy od lat budzi w Polsce wiele emocji. Większość społeczeństwa uważa, że powodzi im się bardzo dobrze. Czy słusznie?

Ile zarabiają lekarze?Źródło: Thinkstockphotos
d2us4qd
d2us4qd

Wysokość płac lekarzy zależy od miejsca zatrudnienia. Zarobki oferowane przez publiczną służbę zdrowia znacznie różnią się od płac w placówkach prywatnych.

Wśród lekarzy uczestniczących w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń, przeprowadzonym przez Sedlak & Sedlak, większość pracowało w publicznej służbie zdrowia. Mediana ich wynagrodzenia podstawowego wyniosła 3 750 PLN. Płaca co dziesiątego przekroczyła 10 000 PLN. Część zmienna stanowiła przeciętnie 10% wynagrodzenia podstawowego.

Istotny wpływ na wysokość wynagrodzeń lekarzy ma ich staż pracy oraz posiadana specjalizacja. Mediana wynagrodzeń lekarzy stażystów (około roku doświadczenia) wyniosła 2 154 PLN. Lekarze pracujący od 2 do 5 lat (przeciętny czas rezydentury) zarabiali 3 300 - 3 625 PLN. Najwyższe wynagrodzenia występowały po 11-15 latach pracy (mediana 5 000 PLN).

W przypadku prywatnej służby zdrowia praktycznie wszyscy lekarze są zatrudnieni na kontraktach. Ile mogą zarobić? Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez firmę Sedlak & Sedlak, lekarz specjalista otrzymuje miesięcznie od 5 500 do 10 000 PLN. Stawki te obejmują także pracę w godzinach nadliczbowych. Płace chirurgów kształtują się w przedziale od 7 000 do 40 000 PLN – najwyższe wynagrodzenia dotyczą „gwiazd” chirurgii. Reumatolog otrzymuje przeciętnie 18 000 PLN, radiolog 12 000 – 22 000 PLN. Chirurg w trakcie specjalizacji może liczyć na płacę na poziomie 6 000 – 8 000 PLN.

Jak kształtują się zarobki Polaków w 2010 roku? Na jakich stanowiskach oferowano roku najwyższe płace? Zapraszamy do udziału w tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń. Każdy zainteresowany po wypełnieniu ankiety otrzyma analizę wynagrodzenia dla wybranego stanowiska. Ponadto po zakończeniu badania, jego uczestnicy jako pierwsi otrzymają najnowsze dane o płacach w Polsce.

d2us4qd

Redakcja portalu
[

]( http://www.wynagrodzenia.pl/obw.php/p.76 ) [

]( http://www.wynagrodzenia.pl/obw.php/p.76 )

d2us4qd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2us4qd