Trwa ładowanie...

Internet potanieje, a łącza będą coraz szybsze

Sieć komórkowa Play rozpoczyna dziś sprzedaż bezprzewodowego dostępu do internetu. Ma być dwukrotnie tańszy od ofert innych operatorów komórkowych i tylko nieznacznie droższy od TP SA i innych sieci kablowych. Oferta Play nie tylko pozwoli na korzystanie z internetu poza domem i pracą, lecz także powinna zmusić pozostałe firmy telekomunikacyjne do obniżek cen.

Internet potanieje, a łącza będą coraz szybszeŹródło: Jupiterimages
d2gwpc8
d2gwpc8

Na razie Play zaoferuje szybki internet w 28 miastach, w tym Warszawie, Gdańsku, Łodzi, Kielcach i Lublinie. Za trzy lata ma już być dostępny na terenach zamieszkałych przez trzy czwarte Polaków. Budowana kosztem 1,1 mld euro sieć bezprzewodowa ma działać w najnowocześniejszej technologii tzw. 3,5 G. Umożliwi korzystanie z internetu za pomocą komórek, laptopów, a także - dzięki specjalnym modemom - ze zwykłych komputerów stacjonarnych. Inwestując krocie w nową sieć i oferując tani internet, Play chce dogonić największych konkurentów na komórkowym rynku - Plusa, Erę i Orange.

Przy cenie miesięcznego abonamentu na poziomie 45 zł i możliwości szybkiego przesłania 5 GB danych wychodzi na to, że jeden MB (dobrej jakości zdjęcie ma często mniejszą wielkość) będzie w Play kosztować mniej niż grosz. Za zużycie tylko 4 GB danych w Plusie, który był pionierem w dziedzinie usług bezprzewodowego dostępu do internetu, trzeba dziś zapłacić już 110 zł.

|

d2gwpc8

Gwarancja prędkości (1 Mb/s) jest sprytnym chwytem sieci Play. Cóż bowiem z tego, że zarówno operatorzy komórkowi, jak i stacjonarni kuszą w reklamach internetem do 6 Mb/s, skoro faktycznie osiąga on często prędkość kilkadziesiąt razy mniejszą. I wysyłanie zdjęć czy ściąganie filmu trwa wieczność.

W najbliższym czasie możemy spodziewać się spadku cen internetu w sieciach komórkowych. To zaś spowoduje, że staną się one realną konkurencją nawet dla Telekomunikacji Polskiej, która dzięki Neostradzie ma już ponad %072 mln klientów. Usługa TP SA nie ma, co prawda, miesięcznych ograniczeń transferu danych, ale wraz z rosnącą zamożnością Polacy coraz bardziej doceniają korzystanie z laptopów.

A poza tym wciąż liczą pieniądze. Coraz silniejsza konkurencja powoduje, że w ciągu ostatnich kilku lat ceny za internet spadły o ponad połowę. Netia zaoferowała w ubiegłym roku nawet "internet za darmo", w którym za pierwszy rok nie płaci się nic, zaś za kolejne dwa 49 zł za %071 Mb/s. W efekcie z TP przeszło do Netii ponad 60 tys. osób.

Wciąż dominująca na rynku TP musi się więc coraz bardziej liczyć z internetowymi ofertami sieci komórkowych, ale i takimi operatorami telefonicznymi jak Netia, która właśnie przejmuje innego dostawcę internetu - Tele2 Polska.

d2gwpc8

Spokój zachowują tylko telewizje kablowe.
_ W sieci pojawiają się coraz bogatsze treści, rosną więc wymagania inter-nautów. Coraz częściej chcą oni korzystać z różnych, multimedialnych stron równocześnie, oglądać filmy w bardzo dobrej jakości i słuchać muzyki on-line bez konieczności pobierania odpowiednich plików i zapisywania ich na dysku. Tylko telewizje kablowe są w stanie zapewnić potrzebną do tego jakość transferu danych _ - mówi Lidia Gos z UPC, największej kablówki w Polsce (dostarcza internet do 326 tys. mieszkań).

Zdaniem analityków oferta Play może wpłynąć na spadek cen usług. - Cena miesięcznego abonamentu będzie dalej spadać, nawet o kilkanaście procent rocznie - wyjaśnia Magda Borowik z IDC Polska. Rzecz w tym, że rachunki, które będziemy otrzymywać do domu, niekoniecznie będą mniejsze. Operatorzy skłonią nas do większych wydatków, dodając liczne nowe usługi, np. wideo.

Cennik za transmisję danych

TP (brak limitu przy transmisji danych)
512kb/s - 52 zł
1024 kb/s - 62 zł
2048 kb/s - 92 zł

Netia (brak limitu przy transmisji danych)
512 kb/s - 49 zł
1024 kb/s - 59 zł
2048 kb/s - 94 zł

UPC (brak limitu przy transmisji danych)
512 kb/s - 49 zł
1024 kb/s - bd.
2048 kb/s - 69 zł

Era (blueconnect) - 122 zł za użycie 5 GB/miesięcznie

Orange Free - 120 zł za 6 GB/miesięcznie

Tomasz Dąbrowski
POLSKA Dziennik Zachodni

d2gwpc8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2gwpc8