Trwa ładowanie...
d3p4h5c

Inwestycje w energetykę konwencjonalną do '24 mogą wynieść 100 mld zł - PMR

07.02. Warszawa (PAP) - Inwestycje w energetykę konwencjonalną, łącznie z budową elektrowni atomowej, do 2024 r. mogą sięgnąć 100 mld zł - wynika z raportu firmy badawczej...

d3p4h5c

07.02. Warszawa (PAP) - Inwestycje w energetykę konwencjonalną, łącznie z budową elektrowni atomowej, do 2024 r. mogą sięgnąć 100 mld zł - wynika z raportu firmy badawczej PMR.

PMR szacuje, że dzięki rozpoczęciu budowy dwóch bloków energetycznych w Elektrowni Opole, łączna pula dużych inwestycji energetycznych znajdujących się w fazie budowy niemal podwoiła swoją wartość.

"Obecnie w fazie budowy znajdują się cztery znaczące oraz kilka mniejszych projektów o łącznej mocy ok. 4 000 MWe i wartości blisko 20 mld zł. Co ważne, w dalszym ciągu jest to dopiero faza początkowa tendencji wzrostowej na rynku budownictwa energetycznego" - powiedział cytowany w komunikacie Bartłomiej Sosna, główny analityk rynku budowlanego w PMR.

Wśród realizowanych inwestycji PMR wymienia budowę w Opolu (inwestor: PGE, moc: 1 800 MWe), w Kozienicach (inwestor: Enea, moc: 1 000 MWe), oraz budowę bloków gazowych w Stalowej Woli (Tauron, 400 MWe) i Włocławku (Orlen, 463 MWe). Dodatkowo, w fazie realizacji znajduje się kilka średniej wielkości bloków, m.in. w Gorzowie Wielkopolskim (PGE, 700 mln zł), Tychach (Tauron, 600 mln zł), czy Jastrzębiu Zdroju (Spółka Energetyczna Jastrzębie, 500 mln zł).

d3p4h5c

Analitycy szacują, że w zaawansowanej fazie przetargowej znajdują się inwestycje o wartości 32 mld zł, m.in. Elektrownia Północ, bloki w Jaworznie, Turowie, Puławach.

Inwestycje znajdujące się na etapie przygotowania do przetargu mają wartość 52 mld zł, z czego za 40 mld zł odpowiada planowana w Polsce elektrownia atomowa.

PMR szacuje, że obecna wartość wstrzymanych inwestycji szacowana jest na ponad 30 mld zł.

"Istnieje jednak szansa, że w ciągu najbliższych lat niektóre z nich ponownie trafią do fazy realizacji, o ile poprawa sytuacji gospodarczej i zmiana regulacji prawnych na to pozwolą" - napisano, wymieniając m.in. inwestycje w Blachowni, Rybniku i Ostrołęce.

d3p4h5c

Analitycy wskazują też na dużą wartość inwestycji w sieci przesyłowe.

"W tym segmencie większość z zapowiadanych inwestycji rzeczywiście wystartowała i jest albo na etapie przetargowym, albo już po wybraniu wykonawców. W ubiegłym roku nakłady inwestycyjne na sieć dystrybucyjną głównych operatorów przekroczyły 6 mld zł, a drugie tyle warte były przetargi rozstrzygnięte przez Polskie Sieci Energetyczne" - powiedział Sosna.(PAP)

pel/ jtt/

d3p4h5c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3p4h5c