Trwa ładowanie...
ddn9rve

Irlandia liczy na szybki powrót na rynek obligacji

UE i Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) widziały już projekt czteroletniego irlandzkiego planu oszczędnościowego i jest mało prawdopodobne, by zażądały dokonania w nim znaczących zmian - powiedział minister finansów Irlandii Brian Lenihan.

ddn9rve
ddn9rve

Minister podkreślił w wypowiedzi dla publicznej RTE, że pożyczka od UE/MFW mogłaby umożliwić Dublinowi szybki powrót na rynek obligacji; rzecznik opozycji irlandzkiej Michael Noonan twierdzi, że Irlandia będzie odcięta od tego rynku mniej więcej przez trzy lata.

- Pokazano im zarys tego planu podczas weekendu i w sumie są oni (MFW) usatysfakcjonowani, tak jak i władze europejskie - powiedział Lenihan.

Opublikowanie irlandzkiego planu oszczędnościowego (15 miliardów euro w ciągu czterech lat), jest oczekiwane w środę. Według Lenihana, nie ma mowy o zmianach w budżecie na rok 2011, inicjującym większość cięć. Projekt ustawy budżetowej ma trafić do parlamentu 7 grudnia.

Według Lenihana Irlandia potrzebuje "mniej niż 100 miliardów euro" na ratowanie swych banków, które tracą depozyty i mają coraz większe trudności z pożyczaniem funduszy na rynku.

W zamian za pomoc UE i MFW żądają od Irlandii reorganizacji systemu bankowego, redukcji deficytu budżetowego, redukcji świadczeń socjalnych oraz podwyższenia podatku, płaconego przez przedsiębiorstwa.

Dublin wykluczał dotąd poniesienie tego podatku, wynoszącego zaledwie 12,5 proc. i postrzeganego przez inne państwa jako nieuczciwa konkurencja. (PAP)

ddn9rve
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ddn9rve