Trwa ładowanie...

Jabłka będą droższe niż pomarańcze

Za kilogram jabłek trzeba zapłacić 3,5 zł. A to dopiero początek. Sadownicy i ekonomiści spodziewają się, że polskie jabłka będą droższe niż pomarańcze.
Share
Jabłka będą droższe niż pomarańcze
Źródło: Pixabay.com, Fot: Pixabay.com
d23opz6

Na bazarach już straszą ceny jabłek - pisze wtorkowy "Super Express". Za kilogram trzeba zapłacić nawet 3,50 zł, podczas gdy we wrześniu ubiegłego roku ceny kształtowały się na poziomie ok. 1 zł – informuje giełda w Broniszach.

Ceny pną się więc w górę. – Konsumenci zapłacą więcej. Jabłka będą droższe niż w roku ubiegłym, choć trzeba pamiętać, że 2018 r. był, jeśli chodzi o ich ceny, najtańszy od 20 lat. Sytuacja rolników jest dramatyczna. Podwyżka cen nie zrekompensuje strat spowodowanych przez przymrozki – mówi "SE" Mirosław Maliszewski, przewodniczący Związku Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej.

Czytaj też: "Polska" drożyzna. Nawet tropikalnego ananasa kupimy taniej niż włoszczyznę

d23opz6

Ekonomista Marek Zuber tłumaczy, że na wzrost cen jabłek w Polsce wpływają trzy elementy: susza, wzrost kosztów pracy i wzrost cen energii elektrycznej. Te czynniki determinują ceny. – Wcześniej mieliśmy do czynienia z wysokimi cenami warzyw, teraz wzrost cen dotkną owoce – mówi Zuber.

Czytaj też: Żywność jeszcze bardziej zdrożeje. Wszystkiemu winna pogoda

Czy polski rynek zaleją chińskie jabłka? – Nie zdziwiłbym się, gdyby tak się stało. Chińczycy nie muszą się przejmować kosztami pracy ani energii. Z pewnością wzrośnie import owoców z odległych państw. Już dziś w naszych sklepach pomarańcze są tańsze od jabłek. To nieuchronna tendencja – dodaje ekspert, cytowany przez "SE".

Zobacz: Ceny piwa w górę. "W krótkim czasie koszty pracy poszły mocno w górę"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d23opz6

Podziel się opinią

Share
d23opz6
d23opz6