Jedyny taki aquapark w Polsce. Prawie nie będzie pobierał energii z sieci
Konieczność zakupu ciepła oraz energii elektrycznej z sieci ciepłowniczej i energetycznej będzie ograniczona do minimum.
24.12.2016 | aktual.: 24.12.2016 16:21
W Tychach zakończyła się budowa ponad 6-kilometrowego rurociągu, który połączył miejscową oczyszczalnię ścieków z powstającym w tym mieście aquaparkiem. Zasilanie aquaparku biogazem to pierwsze takie rozwiązanie w Polce. Dzięki niemu koszty utrzymania obiektu mają być o kilkadziesiąt procent niższe niż w typowym parku wodnym, zasilanym energią z sieci.
Konieczność zakupu ciepła oraz energii elektrycznej z sieci ciepłowniczej i energetycznej będzie ograniczona do minimum. Możliwe okresowe nadwyżki w produkcji prądu i ciepła będą odpowiednio zagospodarowywane.
- Budowa sześciokilometrowego rurociągu, który połączył Wodny Park Tychy z tyską oczyszczalnią, trwała osiem miesięcy. Teraz pozostają już tylko odbiory końcowe i za kilka tygodni do naszego parku wodnego popłynie ekologiczny biogaz. Będzie to pierwszy tego typu obiekt zasilany tego rodzaju ekologicznym źródłem energii - poinformował prezes Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej w Tychach, inwestora aquaparku, Zbigniew Gieleciak.
Budowany kosztem ponad 90 mln zł Wodny Park Tychy ma zostać otwarty na przełomie trzeciego i czwartego kwartału przyszłego roku roku. Przedstawiciele inwestora zapewniają, że prace budowlane weszły w decydującą fazę - bryła głównego obiektu została zamknięta, na ukończeniu jest montaż zewnętrznej elewacji. Wewnątrz zamontowano już m.in. zawieszoną w powietrzu kładkę linową, basen z ruchomym dnem, przepuszczającą promienie słoneczne folię ETFE oraz agregaty prądotwórcze.
Z kolei tyska oczyszczalnia ścieków jest jedyną samowystarczalną energetycznie oczyszczalnią w Polsce i jako jedna z pierwszych wykorzysta możliwości energetyczne biogazu na taką skalę. Nowy rurociąg - najdłuższy przeznaczony dla biogazu - to również pierwsze w Polsce wdrożenie nowatorskiej technologii w przesyle surowca, pozwalającej na natychmiastowe wykrywanie uszkodzeń dzięki stałemu monitorowaniu procesów zachodzących w sieci przesyłowej.
Wykorzystany do budowy materiał, m.in. zastosowanie specjalnej warstwy aluminium, umożliwi monitoring przesyłu gazu i ma uniemożliwiać ewentualne wycieki. Ponadto, inteligentny system raportujący stan techniczny rur i przewodów, pozwoli na szybkie i dokładne sygnalizowanie awarii. Możliwe będzie także równoczesne przesyłane biogazu oraz danych w dwóch równoległych przewodach światłowodowych.
Biogaz, wytwarzany w tyskiej oczyszczalni z osadów ściekowych i innych odpadów, po uszlachetnieniu zostanie zamieniony w energię dzięki bioelektrociepłowni, wyposażonej w dwa generatory o mocy elektrycznej 400 kW każdy oraz kocioł do produkcji ciepła.
Prace prowadzono również w zakresie rozprowadzania instalacji centralnego ogrzewania w budynku oraz ciągu wentylacji wieży zjeżdżalni. Ukończono montaż instalacji ogrzewania podłogowego, a pod basenami zamontowano centrale wentylacyjne i opomiarowanie instalacji. Wewnątrz obiektu na ukończeniu jest strefa saun i grota śnieżna, gotowe są szatnie i natryski. Widać już miejsca, gdzie znajdzie się symulator surfingu i wydzielona przestrzeń edukacyjna. Gotowe są niecki basenowe oraz systemy instalacyjne związane z technologią wody basenowej.
Wodny Park Tychy powstaje w południowej części miasta. Jego kubatura wyniesie 109 tys. m sześc., powierzchnia użytkowa 16 tys. m kw., z czego 1,7 tys. m kw. to powierzchnia basenów - w strefach sportowej i rekreacyjnej (z tego 400 m kw. to baseny zewnętrzne). Według wcześniejszych założeń obiekt odwiedzi ok. 300 tys. osób rocznie. Będzie to czwarty park wodny w aglomeracji katowickiej. Inne działają już w Tarnowskich Górach, Dąbrowie Górniczej oraz Rudzie Śląskiej.