Trwa ładowanie...

Jest już 450 ha gruntów pod program Mieszkanie+

Do tej pory BGK Nieruchomości podpisało 69 listów intencyjnych. 65 z jednostkami samorządu terytorialnego, 4 ze spółkami Skarbu Państwa, w tym jeden z PKP na 17 lokalizacji. Obecnie są podpisane 2 umowy inwestycyjne w Białej Podlaskiej i Jarocinie. W Białej Podlaskiej powstanie około 186 mieszkań, w Jarocinie około 258 lokali.

Jest już 450 ha gruntów pod program Mieszkanie+Fot: Bartosz Wawryszuk
d3ttsj7
d3ttsj7

Do tej pory BGK Nieruchomości podpisało 69 listów intencyjnych oraz dwie umowy inwestycyjne. BGKN dysponuje już niemal 450 ha gruntów wytypowanych pod budowę mieszkań - powiedziała rzecznik spółki Ewa Syta. Dodała, że obecnie w trakcie weryfikacji są kolejne 622 lokalizacje.

Jak wskazała rzecznik, od czerwca 2016 r. w ramach realizacji programu Mieszkanie+ wypracowano model inwestycji funduszu oraz elastyczną formułę współpracy z samorządami. Ponadto, podpisano listy intencyjne z 64 gminami oraz ze spółkami z udziałem Skarbu Państwa, m.in. z Agencją Mienia Wojskowego, Polskim Holdingiem Obronnym oraz Regionalnym Funduszem Gospodarczym S.A. w Częstochowie.

- Na mocy tych porozumień BGK Nieruchomości dysponuje już niemal 450 ha gruntów wstępnie wytypowanych pod budowę mieszkań - poinformowała rzecznik. BGKN szacuje, że na działkach może powstać do 60 tys. lokali mieszkalnych.

Wśród gmin i miast, które podpisały już listy intencyjne są duże miasta, takie jak: Wrocław, Kraków, Poznań, Gdańsk, Katowice, oraz mniejsze miejscowości: Kobyłka, Pelplin, Trzebinia, Konin, Ciechanów.

d3ttsj7

Syta poinformowała, że obecnie w trakcie weryfikacji są kolejne 622 lokalizacje, które mają być zagospodarowane pod budowę mieszkań. - Tak jak w przypadku każdej inwestycji realizowanej na rynkowych zasadach, zgłoszone grunty zostają poddane gruntownym analizom ekonomicznym i prawnym - wyjaśniła. Zaznaczyła, że w przypadku pomyślnego zakończenia weryfikacji, rozpoczną się negocjacje mające na celu uzyskanie optymalnej ceny za zgłoszone nieruchomości. Proces weryfikacji jest kwestią indywidualną - może trwać tydzień, ale może trwać nawet pół roku.

Rzecznik wskazała także, że BGKN prowadzi obecnie rozmowy z kilkunastoma kolejnymi spółkami zainteresowanymi udziałem w programie, jednak na tym etapie nie można ujawniać szczegółów. - Mamy też kilka ofert od deweloperów, którzy są zainteresowani współpracą w programie - dodała.

Do tej pory BGK Nieruchomości podpisało 69 listów intencyjnych, w tym 65 z jednostkami samorządu terytorialnego, 4 ze spółkami Skarbu Państwa, w tym jeden z PKP na 17 lokalizacji. W tym momencie 622 lokalizacje są w trakcie weryfikacji. Obecnie są podpisane 2 umowy inwestycyjne w Białej Podlaskiej i Jarocinie. W Białej Podlaskiej powstanie około 186 mieszkań, w Jarocinie około 258 lokali.

Umowa ramowa o współpracy w zakresie realizacji programu Mieszkanie+ pomiędzy PKP a BGKN oraz kolejową spółką deweloperską Xcity została podpisane na początku lutego 2017 r. PKP przekazało ok. 250 ha gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Według szacunków na tych terenach może powstać nawet ok. 40 tys. mieszkań.

d3ttsj7

W umowie tej wskazano 17 konkretnych lokalizacji, na których może być realizowany program Mieszkanie+ (m.in. Poznań - Wolne Tory, Warszawa - Odolany, Katowice - Asnyka). Dodatkowo w umowie są wymienione również inne miejscowości, w których BGKN jest zainteresowany realizacją inwestycji mieszkaniowych we współpracy z PKP.

- W tych miejscowościach PKP sukcesywnie analizuje grunty, jakie ma w swoich zasobach, pod względem potencjalnej możliwości ich wykorzystania w programie Mieszkanie plus, a następnie przesyła taką propozycję do BGKN - tłumaczyła Syta. Dodała, że w przypadku ostatecznego zakwalifikowania danej nieruchomości do programu, odrębnie dla każdej takiej lokalizacji będzie podpisana umowa inwestycyjna.

Operacyjne prowadzenie inwestycji oraz zarządzanie wybudowanym zasobem będzie zadaniem m.in. Narodowego Operatora Mieszkaniowego. Obecnie pilotażowo tę funkcję pełni BGK Nieruchomości, wykorzystujący swoje struktury (spółka BGK Nieruchomości, Fundusz Inwestycyjny Zamknięty).

d3ttsj7

Celem rządu jest, aby w 2030 r. liczba mieszkań przypadających na 1 tys. mieszkańców osiągnęła średnią unijną, czyli 435 mieszkań, wobec średniej 363 mieszkań obecnie.

Uchwałę ws. Narodowego Programu Mieszkaniowego (NPM) rząd przyjął pod koniec września ubiegłego roku. Zakłada ona zwiększenie dostępu do mieszkań dla osób o średnich i niskich dochodach oraz poprawę stanu technicznego zasobów mieszkaniowych wraz ze zwiększeniem ich efektywności energetycznej.

Jedną ze składowych Narodowego Programu Mieszkaniowego jest program Mieszkanie+, zgodnie z którym powstaną m.in. tanie mieszkania na wynajem z możliwością nabycia do nich prawa własności. Średni czynsz, bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów, w mieszkaniu na wynajem ma wynieść od 10 do 20 zł za metr kwadratowy. W opcji najmu z docelowym wykupem mieszkania stawka czynszu ma wynieść ok. 12 - 24 zł za metr kw.

d3ttsj7

Do udziału w programie preferowane będą rodziny wielodzietne i rodziny o niskich dochodach, ale prawo ubiegania się o najem mają mieć wszyscy obywatele. Lokale mają być budowane m.in. na gruntach wniesionych do Narodowego Funduszu Mieszkaniowego m.in. przez Skarb Państwa i gminy. Zgodnie z założeniami programu Mieszkanie plus, inwestycje mieszkaniowe będą realizowane na gruntach pozyskanych z trzech źródeł: jednostek samorządu terytorialnego, Skarbu Państwa i spółek z jego udziałem oraz inwestorów prywatnych.

Drugim filarem Narodowego Programu Mieszkaniowego ma być wspieranie budownictwa komunalnego m.in. przy wykorzystaniu istniejących już zasobów mieszkalnych. Gmina nie będzie musiała wydzielać odrębnego zasobu socjalnego i komunalnego - będzie jeden zasób lokali.

- W przyszłości gmina będzie mogła zawierać umowę socjalną i tę umowę socjalną będzie mogła zawrzeć w dowolnym swoim zasobie - mówił niedawno wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński. Zatem jeżeli ktoś mieszkający w lokalu komunalnych straci dochody i będzie mu przysługiwało mieszkanie socjalne, to nadal będzie zamieszkiwał w tym samym mieszkaniu, a gmina zawrze z nim umowę socjalną z mniejszym czynszem. Do tej pory taką osobę trzeba było eksmitować do innego lokalu.

d3ttsj7

Ostatnim - trzecim - filarem Narodowego Programu Mieszkaniowego będą Indywidualne Konta Mieszkaniowe. - Chcemy w 2018 r. uruchomić Indywidualne Konta Mieszkaniowe. Każdy bez wyjątku będzie mógł takie konto założyć w banku, banku spółdzielczym, w kasie oszczędnościowo-kredytowej - powiedział wiceminister. Wyjaśnił, że po 5 latach (minimalny okres oszczędzania), corocznie właściciel konta, oprócz zaoferowanego przez bank oprocentowania, będzie otrzymywał premię od państwa (więcej o tym tutaj).

d3ttsj7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ttsj7