Jest praca u papieża Franciszka. Nie potrzeba święceń
"Pracuj z nami" - ogłoszenie takiej treści pojawiło się na stronie internetowej jednej z najważniejszych instytucji w Stolicy Apostolskiej, Sekretariatu ds. Ekonomii. Osoby świeckie po raz pierwszy mogą ubiegać się o pracę w Watykanie, wysyłając wniosek online.
Do tej pory świeccy pracownicy watykańskich urzędów byli przydzielani na konkretne stanowisko na podstawie przysyłanych CV, gdy były wakaty. Natomiast od teraz można ubiegać się bezpośrednio o wskazane w ogłoszeniu miejsce.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Prof. Witold Orłowski apeluje do nowego rządu: to szaleństwo trzeba zatrzymać
Praca w Watykanie - można składać wniosek online
O tej nowości poinformował portal Vatican News, który przytoczył wypowiedź świeckiego prefekta Sekretariatu ds. Ekonomii Hiszpana Maximino Caballero Ledo, że główny temat reformy ekonomicznej dotyczy personelu. Przyznał, że jest to reforma złożona, bo — jak dodał — potrzeba osób o odpowiednich kompetencjach, motywacji i przede wszystkim postawie etycznej.
Dyrektor do spraw kadr w Stolicy Apostolskiej Luis Herrera wyjaśnił, że od teraz można online sprawdzić, jakie są wolne miejsca pracy oraz wymogi stawiane kandydatom. Każda zainteresowana osoba może też tą drogą wysłać swoją kandydaturę.
- Zdarza się często, że z różnych urzędów napływają prośby o znalezienie pracowników z konkretnymi specjalizacjami, na przykład językowymi czy technicznymi, o których trudno - dodał szef kadr. Jak stwierdził Herrera, nowa strona internetowa ułatwi poszukiwanie personelu.
Bogactwo Watykanu
Do Watykanu należy ponad 4 tys. nieruchomości. 92 proc. z nich znajduje się w Rzymie, ale są one również we Francji, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii – wynika z najnowszego raportu Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej (Apsa).
Autorzy raportu wskazują, że większość nieruchomości stanowią mieszkania i lokale komercyjne w kamienicach, przeznaczone na wynajem, jak również: garaże, biblioteki, klasztory, katakumby i stajnie. Łącznie do Watykanu należy 4072 nieruchomości.
W 2022 r. Apsa zapłaciła państwu włoskiemu podatki od nieruchomości i od spółek w wysokości ponad 6 mln euro.
– Przejrzystość liczb, osiągnięte rezultaty i opracowane procedury to narzędzia, jakie mamy do dyspozycji, by oddalić bezpodstawne podejrzenia dotyczące majątku Kościoła, jego zarządzania i stosowania się do obowiązków, takich jak płacenie podatków i innych należności – stwierdził szef urzędu Apsa biskup Nunzio Galantino.