Trwa ładowanie...

Jest szansa, że w maju RPP nie podniesie stóp

Prezes NBP Marek Belka i minister finansów Jacek Rostowski spotkają się w najbliższy czwartek, by porozmawiać m.in. o rosnącej inflacji. Jej przyspieszenie w marcu było powodem nasilenia się oczekiwań co do podwyżek stóp procentowych.

Jest szansa, że w maju RPP nie podniesie stópŹródło: WP.PL
d2mfxnr
d2mfxnr

Duża część rynku spodziewała się, że kolejna podwyżka stóp banku centralnego może mieć miejsce już w maju.
Jak się okazuje, głosy ze strony członków Rady Polityki Pieniężnej wcale nie przesądzają o kolejnej podwyżce stóp podczas majowego posiedzenia rady. Wczoraj w wywiadzie dla agencji Bloomberg przeciw takiemu posunięciu wypowiedział się Adam Glapiński, jeden z członków RPP.

– Podwyżka stóp w maju byłaby poważnym błędem, a Rada Polityki Pieniężnej nie może ulegać panice z powodu ostatniego przyspieszenia inflacji – stwierdził Glapiński. Wcześniej inny z członków, Andrzej Bratkowski, opowiedział się za szybką podwyżką już w maju o 50 pkt bazowych.

Zdaniem ekonomistów ostatnie dane świadczące o niższej od spodziewanej dynamice wzrostu wynagrodzeń mogą być argumentem dla gołębiej części RPP, aby jednak z podwyżkami się wstrzymać. Sugeruje to również wypowiedź sprzed kilku dni prezesa Marka Belki dotycząca rynku pracy. Stwierdził on, że dynamika wynagrodzeń w przedziale 4–4,5 proc. w skali roku nie tworzy jeszcze presji inflacyjnej.

W ocenie Macieja Relugi, głównego ekonomisty Banku Zachodniego WBK, dzięki danym GUS gołębia część RPP zyskała argument za powstrzymaniem się z kolejną szybką podwyżką stóp procentowych.

d2mfxnr

– Rośnie jednak prawdopodobieństwo, że wraz z przyśpieszającą inflacją pracownicy zaczną nalegać na wzrost wynagrodzeń, co może skłonić RPP do podwyżki stóp już na majowym posiedzeniu – uważa inny analityk. – Dla ostatecznej decyzji RPP ważne będą wskaźniki, których publikacje przewidziano na najbliższe dni: m.in. inflacja PPI oraz wskaźniki inflacji bazowej.

Grzegorz Maliszewski z Banku Millennium podkreśla, że jedynym argumentem za podwyżką wydaje się obecnie niechęć przed ujemną realną stopą procentową. – Podtrzymujemy naszą ocenę, że do końca bieżącego roku RPP podniesie stopę referencyjną do poziomu nie wyższego niż 4,5 proc. – mówi ekonomista.

Ostatnio Rada podniosła stopy procentowe na początku kwietnia. Wzrost wyniósł wtedy 25 punktów bazowych. Teraz podstawowa stopa procentowa wynosi 4 proc. Specjaliści są zdania, że na wynik majowego posiedzenia RPP wpływ będą mieć dane dotyczące produkcji przemysłowej, cen producentów i sprzedaży detalicznej w marcu.

PARKIET

d2mfxnr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2mfxnr