Trwa ładowanie...

JSW liczy na wzrost cen węgla i koksu, skupia się na redukcji kosztów

Warszawa, 14.08.2014 (ISBnews) - Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) liczy na wzrost cen węgla koksującego i koksu w kolejnych kwartałach m.in. z powodu sytuacji na Ukrainie, poinformował prezes JSW Jarosław Zagórowski. Według niego jest także nadzieja na powolną odbudowę cen węgla energetycznego, ale wobec niepewnej sytuacji na świecie priorytetem pozostanie ograniczanie kosztów własnych. 

JSW liczy na wzrost cen węgla i koksu, skupia się na redukcji kosztówŹródło: Thinkstockphotos
d3l17re
d3l17re

Warszawa, 14.08.2014 (ISBnews) - Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW)
liczy na wzrost cen węgla koksującego i koksu w kolejnych kwartałach m.in. z powodu sytuacji na Ukrainie, poinformował prezes JSW Jarosław Zagórowski. Według niego jest także nadzieja na powolną odbudowę cen węgla energetycznego, ale wobec niepewnej sytuacji na świecie priorytetem pozostanie ograniczanie kosztów własnych.

- Głównym problemem JSW jest spadek cen, ale na to nałożyły nam się kłopoty z produkcją czyli nastąpił kryzys wydobywczy. Poprawia się to w lipcu oraz sierpniu i poprawiać będzie w kolejnych miesiącach, ale niestety będzie to proces powolny - powiedział Zagórowski podczas konferencji prasowej.

Prezes przypomniał, że spółka zahamowała nakłady inwestycyjne, ale także efekty tych działań są powolne. Większe pojawią się dopiero w II połowie roku.

- Kolejnym negatywnym czynnikiem działającym na nasze wyniki to spadek cen węgla koksowego. Dotąd zachowywały się one dobrze, ale ostatnio niestety dołączyły do spadkowego trendu węgla energetycznego - dodał Zagórowski.

d3l17re

JSW mocno przygląda się także sytuacji na Ukrainie, która jest znaczącym producentem stali, a więc i konsumentem koksu.

- Ukraina produkowała ok. 4,5 mln ton stali, a więc tę dziurę ktoś musi zasypać. W tym kontekście liczymy na wzrost cen oraz zapotrzebowania na ten surowiec przez np. Grupę Mittal oraz w Turcji, która jest znaczącym importerem z Ukrainy - wyjaśnił prezes JSW.

Zagórowski ocenił, że powoli widać ruch cen węgla koksującego w górę, ale jak duże będą to wzrosty okaże się dopiero w kolejnych miesiącach. Według niego jest także szansa na odbicie na rynku węgla energetycznego. Niemniej, wobec nadal niepewnej sytuacji cenowej, spółka przede wszystkim skupia się na obniżaniu kosztów własnych oraz optymalizacji produkcji.

Grupa JSW to największy producent wysokiej jakości węgla koksowego typu 35 (hard) i znaczący producent koksu w Unii Europejskiej. W 2013 r. w kopalniach JSW wydobyto 13,6 mln ton węgla.

(ISBnews)

d3l17re
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3l17re