Trwa ładowanie...

Już wiadomo, komu Vattenfall sprzeda swoje aktywa

PGNiG kupi polskie aktywa ciepłownicze szwedzkiego koncernu Vattenfall za 2,96 mld zł, co odpowiada wartości przedsiębiorstwa (ang. Enterprise Value) na poziomie około 3,5 mld zł - poinformowało kierownictwo spółki.

Już wiadomo, komu Vattenfall sprzeda swoje aktywaŹródło: Vattenfall
d48fl5e
d48fl5e

Cena nabycia jest indeksowana odzwierciedlając koszt pieniądza w czasie. Wysokość ostatecznej ceny nabycia będzie zależna od daty zamknięcia transakcji sprzedaży akcji.

Przedmiotem umowy jest zakup przez PGNiG 99,8 proc. akcji Vattenfall Heat Poland. Na transakcję będzie się jeszcze musiał zgodzić Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Pozytywna decyzja UOKiK jest jednym z warunków sfinalizowania transakcji - podkreśliło PGNiG.

Jak mówił na konferencji prasowej prezes spółki Michał Szubski, zakup warszawskich aktywów Vattenfalla umożliwi dywersyfikację źródeł przychodów zgodnie ze zaktualizowaną strategią. Podkreślał, że w tej strategii energetyka jest jednym z trzech kluczowych obszarów rozwoju spółki.

d48fl5e

Wiceprezes PGNiG Radosław Dudziński poinformował z kolei, że w planach spółki jest budowa w przyszłości w Warszawie co najmniej jednej elektrociepłowni dużej mocy na gaz.
- Gazowe jednostki kogeneracyjne charakteryzują się wysoką efektywnością energetyczną oraz emitują do atmosfery o około 50 proc. mniej zanieczyszczeń w porównaniu do źródeł węglowych - podkreślał Dudziński. Jak dodał, strategia spółki zakłada stopniowe przejście ze starych bloków węglowych na nowoczesne bloki gazowo-parowe.

- Wierzymy, że transakcja zrównoważy naszą ekspozycję na ryzyko poprzez zwiększenie zaangażowania w regulowane obszary działalności i że spotka się z pozytywną oceną uczestników rynków finansowych - mówił z kolei wiceprezes PGNiG ds. finansowych Sławomir Hinc.

Zarząd ocenia też, że przejęcie Vattenfalla wzmocni konkurencję w sektorze energetycznym w Polsce.

Jak podało PGNiG w komunikacie, minister skarbu Aleksander Grad nazwał transakcję kolejnym przykładem na to, że polskie spółki, opierając się na czysto biznesowej kalkulacji i uważnie śledząc rynek, angażują się tam, gdzie widzą atrakcyjne możliwości inwestycyjne.

d48fl5e

Nabycie akcji zostanie sfinansowane przez PGNiG SPV 1 poprzez pożyczkę otrzymaną od PGNiG.

Podstawowym celem działalności Vattenfall Heat Poland jest wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej w kogeneracji. Spółka prowadzi działalność na terenie Warszawy (Elektrociepłownie Siekierki i Żerań, Ciepłownie Kawęczyn oraz Wola), a także w Pruszkowie, gdzie jest właścicielem również sieci dystrybucyjnej. Moc cieplna zainstalowana w źródłach wytwórczych to ok. 4,8 GW, moc elektryczna to ok. 1 GW. VHP zaspokaja ok. 75 proc. potrzeb cieplnych rynku warszawskiego, a jego głównym odbiorcą jest SPEC.

Tauron Polska Energia kupi od Vattenfalla za 4,6 mld zł Górnośląski Zakład Elektroenergetyczny - podał Tauron w komunikacie. W tej sprawie podpisana została umowa.

d48fl5e

Tauron kupi od Vattenfalla 1.249.693 akcji spółki Górnośląski Zakład Elektroenergetyczny (GZE), stanowiących 99,98 proc. kapitału zakładowego GZE.

W wyniku transakcji Tauron stanie się pośrednio właścicielem podmiotów zależnych od GZE: Vattenfall Distribution Poland S.A., Vattenfall Sales Poland Sp. z o.o., Vattenfall Network Services Poland Sp. z o.o., Vattenfall Wolin-North Sp. z o.o., oraz Vattenfall Business Services Poland Sp. z .o.o., która zostanie nabyta przez GZE w dniu zamknięcia transakcji.

- Akwizycja GZE bardzo dobrze wpisuje się w strategię realizowaną przez Grupę Tauron. Przejmując te aktywa wykorzystujemy wyjątkową i niepowtarzalną okazję, która pojawiła się na polskim rynku energetycznym. Możliwość integracji infrastruktury dystrybucyjnej na południu Polski, gdzie głównie koncentruje się nasza główna działalność, jest wręcz naturalna - powiedział cytowany w komunikacie prasowym prezes Tauronu Dariusz Lubera.

d48fl5e

- Zyskujemy aktywa, które znakomicie uzupełnią naszą działalność i pozwolą wygenerować dodatkową wartość w postaci większego bezpieczeństwa dla naszych obecnych i potencjalnych klientów, cenny know-how i jeszcze lepszy dostęp do bardzo dużego i chłonnego rynku Górnego Śląska - dodał.

Zgodnie z umową, Tauron, zobowiązał się do zapłaty na rzecz Vattenfall w ciągu pięciu dni roboczych od dnia zawarcia umowy depozytu w wysokości 120 mln złotych.

d48fl5e

Zamknięcie transakcji zostało uzależnione od uzyskania przez Tauron zgody Prezesa UOKiK.

Grupa Tauron jest producentem i dystrybutorem energii elektrycznej w Polsce. Sieci dystrybucyjne spółek, które należą do Grupy obejmują 17 proc. powierzchni kraju. Usługi dystrybucyjne świadczone są na obszarze prawie 53 tys. km kw., za pośrednictwem 187 tys. km linii energetycznych. Ponadto holding kontroluje 20 proc. polskich zasobów węgla kamiennego. Do Grupy należą dwie kopalnie węgla kamiennego, siedem elektrowni, cztery elektrociepłownie, 35 elektrowni wodnych. Grupa sprzedaje energię do ponad 4 mln klientów.

Vattenfall produkuje, dystrybuuje i sprzedaje ciepło oraz energię elektryczną. Firma rozpoczęła działalność w Polsce w 1992 roku. W 1999 r. Vattenfall został inwestorem strategicznym Elektrociepłowni Warszawskich. Umowę prywatyzacyjną dotyczącą zakupu 55 procent akcji podpisano 27 stycznia 2000 roku i była to jedna z pierwszych prywatyzacji w polskim sektorze energetycznym.

d48fl5e

W 2001 r. Vattenfall nabył pakiet 33 procent akcji Górnośląskiego Zakładu Elektroenergetycznego, rozpoczynając pierwszą w Polsce prywatyzację spółki dystrybucyjnej energii elektrycznej. Spółka zależna Vattenfall Distribution Poland odpowiada za działanie i rozwój sieci dystrybucji energii elektrycznej na Górnym Śląsku. Dostarcza 11 proc. energii elektrycznej sprzedawanej w Polsce. Jest właścicielem linii energetycznych o łącznej długości 26 tys. 757 km, rozmieszczonych na obszarze 4 tys. 221 km kw.

d48fl5e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d48fl5e