Kalkulator podatkowy. Policz swoje "państwowe" wydatki
Forum Obywatelskiego Rozwoju przygotowało "Kalkulator Podatkowy", który pomaga oszacować ile każdy obywatel płaci na utrzymanie państwa.
27.04.2015 | aktual.: 26.10.2015 17:51
Forum Obywatelskiego Rozwoju przygotowało "Kalkulator Podatkowy", który pomaga oszacować ile każdy obywatel płaci na utrzymanie państwa oraz na co państwo wydaje te pieniądze.
Różnica pomiędzy tym, ile pracodawca płaci pracownikowi, a tym, ile dostaje on "do ręki", zmienia się w zależności od zarobków. Ekonomiści tę różnicę nazywają "klinem podatkowym". Kalkulator FOR pozwala wykonać obliczenia dla dowolnych zarobków netto z przedziału 100 zł - 20 tys. zł miesięcznie.
PIT i różnego rodzaju składki to nie wszystkie podatki, które płacą obywatele np. robiąc codziennie zakupy, w cenie towarów zawarte są m.in. VAT i akcyza. Za pomocą kalkulatora FOR każdy użytkownik może wygenerować swój "Rachunek od Państwa". Wystarczy wejść na www.SprawdzPodatki.pl
Możemy się przyjrzeć, na co państwo wydaje tak pozyskane środki. Pierwszą pozycją są emerytury i renty (1/3 wydatków publicznych). W praktyce z każdej złotówki, którą płacimy w podatkach, ponad 30 groszy przeznaczone jest na ten cel. Kolejnymi pozycjami są edukacja (11 groszy), służba zdrowia (10 groszy) oraz transport, w tym budowa dróg (prawie 7 groszy). Dzięki kalkulatorowi można sprawdzić, jak te proporcje mają się do naszych indywidualnych dochodów.
Kalkulator FOR pokazuje proporcje między wynagrodzeniem netto, a tym, ile pracodawca płaci za wykonaną płacę. Wszelkie wyliczenia dotyczą osoby zatrudnionej na podstawie umowy o pracę (to dominujący rodzaj umów). Kalkulator nie uwzględnia ulgi na dzieci oraz wspólnego rozliczania małżonków.
Wszystkie dane dotyczące wydatków publicznych mają charakter szacunkowy - są oparte o wstępne dane za 2014 rok.
Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju została założona w marcu 2007 r. Celem FOR jest zmiana świadomości Polaków oraz obowiązującego i planowanego prawa w kierunku wolnościowym. Oryginalny kalkulator podatkowy został przygotowany przez litewski think tank Lithuanian Free Market Institute. FOR zaadoptowało aplikację do polskich warunków.