Trwa ładowanie...
d10jlzd
banki
25-06-2008 07:37

Karty bezstykowe oszczędzają czas

Transakcja kartą, która trwa dwie, no, góra kilka sekund - niemożliwe? A jednak.

d10jlzd
d10jlzd

Już niedługo dzięki usłudze payWave czas płatności plastikowym pieniądzem skrócony zostanie nawet o minutę. Nie potrzeba będzie już podawać karty ekspedientce, czekać na autoryzację, podpisywać paragonu i wstukiwać PIN-u. Wystarczy, że klient zbliży kartę do specjalnego czytnika na maksymalnie pięć centymetrów, a transakcja zostanie zawarta.

Właśnie BZ WBK zdecydował, że po wakacjach wprowadzi do oferty pierwszą debetową kartę Visa (dodawaną do ROR-a) z mikroprocesorem z funkcją payWave. Przez całe lato plastik testować będą pracownicy banku. Funkcja payWave, polegająca na dokonywaniu transakcji przez zbliżenie karty do czytnika, służyć ma tylko do drobnych płatności nieprzekraczających 50 zł. Operacja ma przechodzić offline, co oznacza, że terminal nie będzie łączył się z bankiem i to właśnie pozwoli na skrócenie czasu nawet do dwóch sekund.

_ W przypadku transakcji na większe kwoty wykorzystywana będzie funkcja debetowa karty. Terminal będzie się łączył z bankiem, a klient potwierdzał operację PIN-em _ - tłumaczy Tadeusz Kościński, dyrektor obszaru Direct BZ WBK. Dodaje, że bank zamierza w tym roku wydać 15 tys. takich kart. Zaoferuje je przede wszystkim osobom młodym, przed trzydziestym rokiem życia, w trzech ośrodkach akademickich - w Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu. W połowie października ma być w tych miastach 750 tys. punktów gastronomicznych i handlowych akceptujących płatności payWave. Karty mają akceptować sklepy i restauracje na uczelniach, księgarnie, puby oraz kina.

Terminale stawia eServce, jeden z największych na naszym rynku dostawców czytników kart do punktów handlowo-usługowych. Firma już uruchomiła 500 terminali do obsługi kart bezstykowych. Są w restauracjach McDonald's, salonikach Ruchu i w Euro Aptekach. Na razie mogą z nich korzystać jedynie właściciele kart przedpłaconych MasterCard. Jedynym bankiem, który je sprzedaje, jest również BZ WBK. Do tej pory zaoferował ich ok. 5,5 tys.

d10jlzd

_ Technologią payWave interesują się także inne banki, które zdecydowały się przejść z kart z paskiem na karty czipowe _ - mówi Małgorzata O'Shaughnessy, szefowa Visa w Polsce. _ Niewykluczone, że kolejne instytucje zaczną wydawać karty bezstykowe jeszcze w tym roku _ - dodaje.

Najprawdopodobniej chodzi o ING BSK i mBank oraz MultiBank, one bowiem zapowiedziały w tym roku przejście na czipa.

Polska jest jednym z pierwszych krajów testujących karty bezstykowe. Pilotażowy program prowadzi w Wielkiej Brytanii Barclays. Oferuje plastiki łączące trzy w jednym: kartę miejską, debetową i payWave.

Kolejny program w tym kraju prowadzi wspólnie kilka największych banków. Wydały one 2 tys. kart bezstykowych, które służą tylko do dokonywania drobnych płatności. Punkty akceptacji - puby, kioski, kafeterie - rozmieszczono przy głównych szlakach komunikacyjnych Londynu. Także Turcy testują payWave. Tam służy już do zakupów biletów na prom pływający po cieśninie bosforskiej, który w Turcji jest transportem miejskim.

Beata Tomaszkiewicz
POLSKA Dziennik Zachodni

d10jlzd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10jlzd