Trwa ładowanie...

Katowicki Holding Węglowy porozumiał się ze związkowcami ws. zawieszenia części przywilejów

Porozumienie zawieszające na 3 lata część zapisów obowiązującego w spółce
układu zbiorowego pracy zawarł zarząd Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) ze
związkami zawodowymi.

Katowicki Holding Węglowy porozumiał się ze związkowcami ws. zawieszenia części przywilejówŹródło: fotolia.pl
d1qr804
d1qr804

Na lata 2015-2017 zawieszono m.in. uprawnienia emerytów i rencistów górniczych do bezpłatnego węgla.

Jak poinformował rzecznik KHW Wojciech Jaros, zmieniono także zasady wypłaty nagrody barbórkowej oraz tzw. 14. pensji. Czternastka za bieżący rok ma być wypłacona później - do 4 marca przyszłego roku.
- W okresie zawieszenia zapisy układu będą zastąpione przez regulaminy wcześniej uzgodnione i podpisane przez strony. Nagrody, według tych regulaminów, mają mieć charakter motywacyjny dla pracowników - poinformował Jaros.

Bardziej motywacyjny ma być sposób naliczania barbórki oraz czternastki - w oparciu o średnią roczną. Dotychczas tę pierwszą obliczano na podstawie wynagrodzenia za październik, a drugą - średnią z ostatnich 3 miesięcy. - Nowe rozwiązanie jest lepsze, bardziej sprawiedliwe - podkreślił szef Sierpnia'80 w spółce Szczepan Kasiński.

- Nie jesteśmy zadowoleni z tego porozumienia - zadeklarowali zgodnie przedstawiciele Solidarności i Sierpnia'80. Obaj przyznają jednak, że kompromis był konieczny, bo sytuacja spółki - jak i całego polskiego górnictwa - jest trudna.

d1qr804

- Osiągnęliśmy kompromis, obie strony trochę ustąpiły. Musimy brać pod uwagę to, co będzie dalej z firmą - powiedział wiceprzewodniczący "S" w KHW Piotr Bienek.

- Z bólem to podpisaliśmy, choć rozumiemy, że sytuacja jest trudna, pracownicy też to rozumieją - dodał Kasiński.

Obaj związkowcy podkreślili, że priorytetem musiały być w takiej sytuacji uprawnienia pracowników, a nie emerytów i rencistów, którzy mają zapewnione źródło dochodu. Zapowiedzieli działania na rzecz najuboższych z tej grupy oraz monity w sprawie rozwiązania sprawy deputatów węglowych do rządu.

KHW to kolejna spółka, która w obliczu kryzysu szuka oszczędności. Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW)
zwrócił się niedawno do działających w spółce związków zawodowych o opinię ws. zawieszenia na trzy lata części świadczeń, w tym 14. pensji. We wrześniu JSW poinformowała, że rozważa także likwidację uprawnień emerytów do bezpłatnego węgla od początku 2015 r. We wrześniu uchwałę o likwidacji uprawnień m.in. emerytów i rencistów do bezpłatnego węgla od 1 stycznia 2015 r. przyjął zarząd Kompanii Węglowej.

Według danych resortu gospodarki w pierwszym półroczu strata finansowa całego polskiego górnictwa węgla kamiennego wyniosła 772,3 mln zł netto. Na sprzedaży węgla w pierwszych sześciu miesiącach spółki węglowe straciły ponad miliard zł.

d1qr804
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qr804