Trwa ładowanie...
d3fz2tr
d3fz2tr

KE chce jeszcze bardziej obniżyć ceny połączeń telefonicznych

7.5.Bruksela (PAP) - Znaczącym obniżeniem rachunków telefonicznych płaconych przez konsumentów ma zaowocować plan obniżenia o 70 proc. stawek hurtowych w rozliczeniach między...
Share
d3fz2tr

7.5.Bruksela (PAP) - Znaczącym obniżeniem rachunków telefonicznych płaconych przez konsumentów ma zaowocować plan obniżenia o 70 proc. stawek hurtowych w rozliczeniach między operatorami telefonicznymi, który chce narzucić krajowym regulatorom Komisja Europejska.

KE szacuje, że unijni obywatele mogą zaoszczędzić do 2012 roku co najmniej 2 mld euro.

Chodzi o stawki z tytułu kończenia połączeń głosowych w sieciach telefonicznych, które są podstawą do rozliczeń między operatorami w przypadku rozmów między różnymi sieciami. Operator osoby odbierającej połączenie obciąża bowiem pewnymi kosztami operatora sieci, z której połączenie było wykonane. W rezultacie wysokość stawek znajduje odzwierciedlenie na rachunku za wykonane połączenia.

d3fz2tr

Stawki ustalane przez krajowe urzędy regulacyjne (w Polsce Urząd Komunikacji Elektronicznej - UKE), wahają się od 2 eurocentów na Cyprze do 15 eurocentów w Bułgarii.

KE podliczyła, że stawki za kończenie połączeń w sieciach komórkowych (średnio 8,5 eurocenta) są średnio 10 razy wyższe niż płacone operatorom stacjonarnym. To oznacza w praktyce finansowanie dużych operatorów komórkowych przez klientów sieci stacjonarnych i utrudnia operatorom sieci stacjonarnych i małym operatorom sieci komórkowych konkurowanie z gigantami na rynku telefonii komórkowej.

"Mamy do czynienia z oczywistą, ukrytą subwencją dla dużych operatorów ze strony operatorów małych i stacjonarnych, a ostatecznie - przez klientów. To nie do przyjęcia" - powiedziała unijna komisarz ds. telekomunikacji Viviane Reding.

Komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes podkreśliła z kolei, że poziom stawek, który będzie odzwierciedlał rzeczywiste koszty, zwiększy konkurencję na rynku z korzyścią dla klientów. Argumentowała, że obecne różnice stawek między krajami, a także między sieciami stacjonarnymi a komórkowymi, nie tylko są obciążeniem dla konsumentów, ale także faworyzują jednych operatorów kosztem drugich, utrudniają wejście na rynek nowych operatorów oraz zniechęcają do inwestycji.

d3fz2tr

KE opublikowała w czwartek zalecenia dla krajowych regulatorów, którymi będą musieli się oni kierować, ustalając tzw. stawki za kończenie połączeń. Zalecenia wprowadzają jednakową w całej UE, opartą na rzeczywistych kosztach ponoszonych przez efektywnego operatora metodę obliczeń.

Zdaniem KE ich wdrożenie oznacza, że do 2012 roku średnia stawka za kończenie połączenia spadnie do poziomu 1,5-3 eurocentów za minutę w przypadku połączeń komórkowych.

"Jedynie rygorystyczne i zharmonizowane podejście do uregulowania tej kwestii zapewni usunięcie istniejących zakłóceń konkurencji w całej UE oraz umożliwi powstanie nowatorskich produktów łączących telefonię stacjonarną i komórkową" - oświadczyła komisarz Kroes. (PAP)

kot/ kar/ pam/

d3fz2tr

Podziel się opinią

Share
d3fz2tr
d3fz2tr