Trwa ładowanie...
rpp
04-12-2009 11:32

Koalicja wybrała kandydatów Sejmu do nowej RPP

Kandydatury zaprezentowane przez PO i PSL nie zapowiadają zmiany w prowadzeniu polityki pieniężnej – oceniają ekonomiści.

Koalicja wybrała kandydatów Sejmu do nowej RPPŹródło: WP.PL
d2rhxv5
d2rhxv5

-Głębocka, posłanka Platformy Obywatelskiej i prof. Uniwersytetu Gdańskiego, są kandydatami PO do Rady Polityki Pieniężnej. Poinformował o tym wczoraj Grzegorz Schetyna, szef klubu parlamentarnego Platformy.

Wcześniej Polskie Stronnictwo Ludowe ogłosiło, że jego kandydatką do rady będzie Elżbieta Chojna-Duch, obecnie wiceminister finansów odpowiedzialna za podatki.

Znaczącej zmiany nie będzie

Ze względu na posiadanie przez koalicję większości w Sejmie osoby zaproponowane przez PO i PSL mają praktycznie zagwarantowane miejsce w Radzie Polityki Pieniężnej kolejnej kadencji, która rozpocznie się na początku przyszłego roku. Kandydatem opozycyjnego Prawa i Sprawiedliwości będzie prawdopodobnie Andrzej Kaźmierczak, prof. Szkoły Głównej Handlowej. Mówił o tym w ubiegłym tygodniu Jarosław Kaczyński, prezes PiS.

– Trzy nazwiska, które dotychczas poznaliśmy, nie sugerują żadnej znaczącej zmiany w prowadzeniu polityki pieniężnej – skomentował Bartosz Pawłowski, strateg banku BNP Paribas w Londynie.Analitycy zwracają uwagę, że spośród znanych już kandydatów do RPP tylko Bratkowski ma doświadczenie, jeśli chodzi o prowadzenie polityki pieniężnej. Jako wiceszef banku centralnego za prezesury Leszka Balcerowicza Bratkowski odpowiadał m.in. za przygotowywanie analiz, które były wykorzystywane na posiedzeniach rady. Brał też udział w jej posiedzeniach (zgodnie z ustawą o NBP, wiceprezesi nie biorą udziału w głosowaniach).

d2rhxv5

Z pierwszych wypowiedzi Zielińskiej-Głębockiej i Chojny-Duch wynika jednak, że uważają one obecny poziom stóp procentowych za właściwy. Nie zapowiadają też szybkich zmian.Zielińska-Głębocka powiedziała wczoraj, że jej zdaniem Polska może wejść do strefy euro w 2015 r. Podobny pogląd prezentuje Andrzej Bratkowski (obszerny wywiad z nim „Parkiet” zamieścił w poniedziałek).

– Biorąc pod uwagę deklaracje kandydatów do RPP dotyczące szybkiego wejścia do strefy euro, przydałoby się, aby w radzie zasiadało więcej osób ze znajomością praktyki działania rynków finansowych i doświadczeniem w tym zakresie – skomentował Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK.

Ważny wybórSenatu i prezydenta

Oprócz Sejmu po trzech członków RPP wybiorą w najbliższych tygodniach Senat i prezydent Lech Kaczyński.Z nieoficjalnych informacji wynika, że wśród senackich kandydatów znajdą się Jan Winiecki, jeden z założycieli Towarzystwa Ekonomistów Polskich i doradca ekonomiczny WestLB Bank Polska, a także Andrzej Rzońca, wiceprezes Forum Obywatelskiego Rozwoju – fundacji Leszka Balcerowicza.

Łukasz Wilkowicz
PARKIET

d2rhxv5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2rhxv5