Kogo obowiązuje tajemnica wynagrodzenia?
Pracodawca ma obowiązek szanować godność i inne dobra osobiste pracowników, dlatego nie może ujawniać informacji o wysokości zarobków pracowników.
Pracodawca ma obowiązek szanować godność i inne dobra osobiste pracowników, dlatego nie może ujawniać informacji o wysokości zarobków pracowników.
Pracodawca jest administratorem danych swoich pracowników i ma obowiązek zachowania w tajemnicy danych o wysokości ich wynagrodzeń. W sytuacjach określonych prawem musi przekazać takie informacje na żądanie np. ZUS-u czy organów skarbowych, nie może jednak umożliwiać pracownikom wglądu do zbiorczej listy płac ani ujawniać danych o wynagrodzeniu osobom postronnym. Udzielenie informacji o wysokości zarobków pracownika bez wcześniejszej jego zgody może spowodować naruszenie jego dóbr osobistych i narazić pracodawcę na odpowiedzialność cywilną.
Pracodawcy coraz częściej wprowadzają do umów o pracę i regulaminów zapisy o poufności wynagrodzeń, które zabraniają pracownikom ujawniania wysokości swoich zarobków, często pod groźbą kary lub zwolnienia z pracy. Pracodawcy tłumaczą, że wprowadzenie klauzuli o tajemnicy wynagrodzenia ma na celu ochronę interesu gospodarczego danego zakładu pracy i jest zgodne z postanowieniami prawa pracy o ochronie tajemnicy informacji dotyczących przedsiębiorstwa.
Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej uważa, że pracodawca nie ma podstaw do wprowadzania klauzuli poufności wynagrodzeń pracowników, ponieważ przepisy pracy nie regulują tej kwestii, brakuje również podstaw do interpretacji zapisu o obowiązku dbania o dobro zakładu pracy jako zakazu ujawniania wysokości wynagrodzenia.
Ujawnienie informacji o wysokości własnej pensji nie może zatem stanowić podstawy do rozwiązania umowy o pracę w trybie dyscyplinarnym, ale w pewnych szczególnych sytuacjach (jeśli np. udzielenie takich danych naraża pracodawcę na szkodę) może być podstawą do stosowania kar porządkowych czy wypowiedzenia umowy.
ES