Trwa ładowanie...

Kogo zwolnią tym razem?

Budowlanka, handel i przemysł mogą zwalniać lub zmniejszać pensje swoim pracownikom. Lepiej będzie w przemyśle spożywczym i odzieżowym - donosi "Rzeczpospolita".

Kogo zwolnią tym razem?Fot: AFP/Janek Skarzyński
d4cbz23
d4cbz23

Z danych GUS wynika, że już realnie płace spadły w kilku branżach. Najbardziej dotkliwe odczuli to pracownicy zatrudnieni w firmach budujących mieszkania - obecnie zarabiają ponad 3 proc. mniej niż w grudniu ubiegłego roku.

Eksperci w rozmowie z "Rz" przypominają, że zatrudnienie i zarobki rosną najczęściej gdy produkcja przemysłowa notuje 7-10 proc. wzrost. Obecnie sięga ona 4,1 proc. To dlatego zatrudnienie od początku roku spadło o 0,7 proc.

Są jednak branże, które mają za sobą już kryzysową restrukturyzację i w nich sytuacja będzie stabilna do końca roku. Bać nie powinni się m.in. pracownicy zatrudnieni w firmach spożywczych czy odzieżowych. Redukcje zatrudnienia mogą być natomiast w branży motoryzacyjnej. Tu zarówno produkcja, jaki i wydajność pracy spadły - donosi "Rz".

Problemy może mieć handel. Polacy będą oszczędzać i wybiorą się na mniejsze oraz tańsze zakupy. Uderzy to w małe sklepy, bo wybierać będziemy dyskonty.

Wirtualna Polska / "Rzeczpospolita"

d4cbz23
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4cbz23