KPP za ograniczeniem możliwości skorzystania z wcześniejszej emerytury
Możliwość przechodzenia na wcześniejszą
emeryturę powinna zostać maksymalnie ograniczona i stosowana
wyjątkowo - uważa Konfederacja Pracodawców Polskich (KPP).
Zgodnie z obowiązującą ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (z grudnia 1998 r.), osoby pracujące w szczególnych warunkach i szczególnym charakterze mogą przechodzić na wcześniejsze emerytury do końca grudnia 2007 r.
Nowa ustawa miałaby obowiązywać od 2008 r.; jej projekt ma być gotowy w kwietniu. We wtorek wiceminister pracy i polityki społecznej Romuald Poliński poinformował PAP, że resort przesłał do kancelarii premiera założenia do ustawy o emeryturach pomostowych.
Według prezydenta KPP Andrzeja Malinowskiego, w systemie emerytalnym "należy uwzględniać sytuację osób zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, czyli taką, w której pracownik nie jest w stanie, z obiektywnych powodów, kontynuować zatrudnienia, aż do osiągnięcia pełnego wieku emerytalnego". Jednak podkreślił, że możliwość przechodzenia na "pomostówki" musi być ograniczona.
KPP w stanowisku przypomniała, że społeczeństwo polskie starzeje się, a jednocześnie tylko co czwarty Polak w wieku powyżej 56. roku życia kontynuuje pracę. Według KPP, nie stać na to polskiej gospodarki.
W ocenie pracodawców, należy tworzyć możliwości kontynuowania pracy osobom w wieku powyżej 55. roku życia, bowiem "wiele z nich przechodząc na wcześniejsze emerytury, czyni to pod presją pracodawców lub w obawie przed utratą środków do życia w związku z możliwością utraty pracy". KPP poinformowała, że nie otrzymała do dyskusji założeń do przygotowywanego w ministerstwie pracy i polityki społecznej projektu nowej ustawy o emeryturach pomostowych. "Ubolewamy, że partnerom społecznym nie przedstawiono dotąd tego projektu ustawy. Tego typu rozwiązania wymagają bowiem przeprowadzenia szerokiej debaty publicznej" - podkreślili pracodawcy.
Wiceminister Poliński poinformował PAP w czwartek, że założenia do ustawy trafią do konsultacji społecznych po otrzymaniu akceptacji z kancelarii premiera.
W projekcie ustawy MPiPS proponuje m.in. aby osoby, które od 2008 r. przejdą na emeryturę pomostową nie mogły dorobić do niej, pracując na stanowisku uprawniającym do takiej emerytury, czyli wykonywać pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Ponadto, resort rozważa całkowity zakaz dorabiania.
Według wstępnych założeń, na emeryturę pomostową będzie można przechodzić o 5 lat wcześniej, w zależności od charakteru wykonywanej pracy. Świadczenie to ma wynosić nie mniej niż 90 proc. minimalnej emerytury. Prawdopodobnie zostanie utrzymana dotychczas obowiązująca lista uprawnionych do emerytury pomostowej (w stosunku do rozporządzenia z 1983 r.), obejmująca m.in. nauczycieli, hutników, kolejarzy, a także dziennikarzy.