Trwa ładowanie...
d1giwba
zus
06-01-2007 10:05

Kto nie wybrał jeszcze OFE, powinien to zrobić do środy

Osoby które ostatnio rozpoczęły pracę, a
jeszcze nie wybrały funduszu emerytalnego, powinny zawrzeć umowę
do najbliższej środy. Jeśli tego nie zrobią, znajdą się w OFE,
który im przypadnie w losowaniu przeprowadzonym przez ZUS.

d1giwba
d1giwba

Jak poinformował ZUS, obecnie sprawa ta dotyczy ponad 280 tys. osób.

Zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych, każda osoba ubezpieczona, która urodziła się po 31 grudnia 1968 r. jest zobowiązana do zawarcia umowy z OFE w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczenia, czyli najczęściej od dnia podjęcia pierwszego zatrudnienia. Obowiązek ten nie dotyczy studentów i uczniów do 26 roku życia, którzy podjęli pracę w ramach umowy zlecenia, umowy o dzieło lub rozpoczęli studia doktoranckie - przypomina ZUS.

Jeśli osoba podejmująca pracę nie wybierze OFE, ZUS przypomina o tym obowiązku w specjalnym liście. W ciągu roku ZUS dwa razy listownie przypomina o wyborze OFE.

Pierwszy termin, do którego należy wybrać fundusz, przypada 10 stycznia. Jeśli jednak od daty otrzymania wezwania do dnia losowania jest mniej niż 30 dni, termin ten mija 10 lipca.

d1giwba

Drugi termin to 10 lipca, ale jeżeli od daty otrzymania wezwania do dnia losowania jest mniej niż 30 dni, termin ten mija 10 stycznia.

O najbliższym losowaniu ZUS informował zainteresowanych w grudniu. Przesłał w tej sprawie 281 234 listy z przypomnieniem o obowiązku przystąpienia do OFE.

Jeżeli ubezpieczony mimo przypomnienia nie podpisze umowy we wskazanych terminach, ZUS przydziela go do OFE w drodze losowania. Biorą w nim udział wyłącznie te fundusze, które uzyskały stopy zwrotu wyższe niż średnie ważone stopy zwrotu w dwóch ostatnich okresach rozliczeniowych, i których aktywa na koniec drugiego okresu rozliczeniowego z roku poprzedniego nie przekraczały 10 proc. wartości aktywów netto wszystkich otwartych funduszy.

W najbliższym losowaniu ubezpieczeni trafią do jednego z 6 funduszy: OFE Polsat, OFE Generali, OFE AIG, OFE DOM, OFE Pekao i OFE Pocztylion.

Najbliższe losowanie zostanie przeprowadzone w siedzibie Centrali ZUS w środę, ostatniego dnia stycznia. W poprzednim losowaniu, które odbyło się 31 lipca, przydział do OFE otrzymało 23á187 osób.

d1giwba
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1giwba