Kto płaci najwięcej za ogrzewanie? Polacy w czołówce

Wydatki na nośniki energii wynoszą w Polsce to 9,9 proc. domowego budżetu - wynika z danych Lion's Banku.

Kto płaci najwięcej za ogrzewanie? Polacy w czołówce
Źródło zdjęć: © Fotolia | morissfoto
Mieszko Rozpędowski

07.11.2015 14:06

Polska zajmuje 30 miejsce wśród 32 europejskich krajów o najwyższym udziale wydatków na nośniki energii. Na ogrzewanie Polacy wydają co dziesiątą złotówkę – wynika z danych Eurostatu. Więcej wydają tylko Czesi i Słowacy.

Wydatki na nośniki energii wynoszą w Polsce 9,9 proc. domowego budżetu – wynika z danych Lion's Banku. **Na tak wysoki wynik składa się położenie geograficzne Polski - zdecydowanie wyższe zapotrzebowanie na energię niż np. na południu Europy. Istotna jest także wysokość wynagrodzenia. Polska zajmuje dopiero 22 miejsce na 28 państw Unii Europejskiej pod względem wysokości płacy. Zwiększone potrzeby grzewcze i mniejsze wynagrodzenie powodują, że statystyczny Polak co dziesiątą złotówkę musi wydać na dostawców nośników energii – np. opału, energii elektrycznej czy gazu.

W Polsce miesięczne wydatki na nośniki energii z uwzględnieniem użytkowania mieszkania (administracja i woda) na jedną osobę w gospodarstwach domowych wyniosły 216 zł – wynika z danych GUS za 2014 rok.

Więcej z pensji na ogrzewanie muszą wydawać w Europie jedynie Czesi i Słowacy – po 10,6 proc. oraz 13 proc. wartości domowego budżetu. Oba kraje są wyżej w rankingu zarobków w Unii Europejskiej, ale metody wykorzystywane przez naszych sąsiadów – ogrzewanie elektryczne i gazowe - są znacznie droższe niż drewno i węgiel stosowane w Polsce.

Kto płaci najmniej?

Pierwsze miejsca w rankingu zajmują Malta, Luksemburg i Islandia. Zaledwie około 3 proc. domowego budżetu wydają mieszkańcy tych państw na domowe nośniki energii. W przypadku Malty z 2,7 proc. wynikiem, istotny jest gorący klimat i niskie zapotrzebowanie na ciepło. Kolejne miejsce zajmuje Luksemburg (3,3 proc. domowych wydatków na energię), który ma najwyższy wskaźnik wynagrodzeń w Unii Europejskiej, z pensją, aż 5-krotnie wyższą niż w Polsce. Trzecie miejsce w rankingu Eurostatu zajmuje Islandia, która słynie z wykorzystywania tanich i ekologicznych źródeł geotermalnych.

Obraz

Niemal 43 proc. polskich gospodarstw domowych wykorzystuje ogrzewanie na paliwa stałe – głównie węgiel i drewno. Jedynie 10 proc. gospodarstw w Polsce ogrzewa dom gazem ziemnym. Pozostała część opiera się na paliwach ciekłych – gaz i olej opałowy. Ekologiczne kolektory słoneczne wykorzystuje jedno gospodarstwo domowe na 300.

W Europie najpopularniejsza energia elektryczna

Statystyczny mieszkaniec Unii Europejskiej wydaje na nośniki energii 6,3 proc. swojego domowego budżetu. To 40 proc. wszystkich wydatków na utrzymanie mieszkania. Wśród wydatków na nośniki energii dominuje energia elektryczna – 46 proc. wydatków na energię. Opłaty na gaz wynoszą 33 proc. wydatków, a na olej opałowy 10 proc. Wykorzystanie drewna i węgla jest równe 5 proc. wydatków Europejczyków.

Zobacz także:

drewnowęgielzima
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (44)