Linie papilarne zamiast karty zegarowej

Coraz więcej firm decyduje się na elektroniczną ewidencję czasu pracy. Do potwierdzania obecności na stanowisku wykorzystują odcisk palca albo skan tęczówki oka.

Linie papilarne zamiast karty zegarowej
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Takie inwestycje dają pracodawcom oszczędności i dodatkowe korzyści, ale mogą być łatwo zablokowane przez załogę. Obowiązujące przepisy pozwalają pracownikom uniknąć przekazania szefowi odcisków palca lub innych danych biometrycznych do ewidencjonowania czasu pracy.

Czas to pieniądz

W olsztyńskim ratuszu trwa testowanie systemu pozwalającego ewidencjonować czas pracy na podstawie czytników rozpoznających indywidualne cechy. Od 100 pracowników pobrano odciski palców. Część z nich w liście przysłanym do naszej redakcji stwierdza, że padli ofiarą przestępstwa, bo pracodawca i firma sprzedająca system bezprawnie pobrali ich odciski.

_ Testujemy nowy system. Chcemy mieć większą kontrolę, ponadto dużo łatwiej będzie prowadzić indywidualną ewidencję czasu pracy. Każdy pracownik musi mieć indywidualną kartę, którą trzeba wypełniać, wpisując godziny wejścia i wyjścia. Chcemy, by robił to komputer _ – mówi Aneta Szpadlewska, rzecznik prasowy prezydenta Olsztyna.

Obraz

_ Nie ma wielu sygnałów o bezprawnych żądaniach przełożonych dotyczących udostępniania linii papilarnych czy tęczówki. Kodeks pracy wyraźnie określa, jakich informacji i danych może się domagać pracodawca od zatrudnionego. Nie ma tam mowy o danych biometrycznych. Żądanie takich danych jest zatem bezprawne, a odmowa zeskanowania odcisku palca nie może być powodem sankcji dyscyplinarnych _ – mówi Anna Bydłoń, ekspert z Głównego Inspektoratu Pracy.

Zdaniem PIP, jeśli pracownik sam zgodzi się udostępnić odcisk palca np. do celów ewidencjonowania czasu pracy, to prawo nie jest naruszane. Z informacji przedstawiciela olsztyńskiego urzędu miasta wynika, że elektroniczna ewidencja ma obejmować tylko urzędników, którzy wyrażą na to zgodę.
_ Nikt nie będzie zmuszany od pobrania odcisku palca. Mamy nadzieję, że z czasem wszyscy przekonają się do tej formy potwierdzania obecności _ – dodaje Aneta Szpadlewska.

Wszystko wskazuje na to, że jeszcze jakiś czas pracodawcy nie będą mogli żądać biometrycznych danych swoich pracowników.
_ Na razie nie pracujemy nad zmianami w katalogu informacji, których pracodawca może się domagać od kandydata lub pracownika. Nie można wykluczyć, że jesienią Komisja Trójstronna uzna, iż prawo powinno zezwalać na pobieranie danych biometrycznych. Wówczas propozycja noweli kodeksu pracy zostanie przygotowana _ – deklaruje Bożena Diaby, rzecznik prasowy Ministerstwa Pracy.

Mniej nadgodzin

Faktycznie sprawowanie wirtualnego nadzoru nad przebywaniem w miejscu pracy może być korzystne dla załogi. Wymusza na pracodawcy taką organizację czasu pracy, by wyeliminować nadgodziny. Systemy elektronicznej ewidencji trudno oszukać i jeśli pracownik będzie zostawał w firmie po godzinach, to trzeba będzie mu dodatkowo zapłacić. Tak samo gdy pracodawca nie zapewni odpowiedniej liczby czytników rejestrujących godzinę wyjścia z pracy. Jeżeli pracownik będzie musiał codziennie czekać na przyłożenie palca do czytnika, to okres oczekiwania zostanie potraktowany jako czas pracy.
_ Może wtedy dojść do przekroczenia np. tygodniowej normy czasu pracy _ – mówi Anna Bydłoń.

Tomasz Zalewski

| Odcisk chroniony jak dane osobowe W ocenie ekspertów z Głównego Inspektoratu Ochrony Danych Osobowych firma może żądać informacji innych niż określone w art 221 kodeksu pracy jedynie wówczas, gdy ich udostępnienie nakazują odrębne przepisy. Nie ma jednak regulacji zezwalających pracodawcom na żądanie od podwładnych danych biometrycznych, jak linie papilarne, obraz tęczówki oka czy kod DNA. Dlatego też gromadzenie przez firmę odcisków linii papilarnych osób zatrudnionych w celu kontroli czasu pracy jest zabronione. Są to też informacje nieadekwatne do celu, jaki pracodawca zamierza osiągnąć dzięki ich wykorzystaniu. Czas pracy można bowiem kontrolować za pośrednictwem innych środków, mniej ingerujących w czyjąś prywatność. |
| --- |

czaspracownikewidencja

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)