Los BZ WBK już przesądzony. Zastąpi go Santander
Marka BZ WBK zniknie z rynku - mówi Mateusz Morawiecki, prezes banku. O zmianie nazwy na Santandera spekulowano od czasu, gdy został on przejęty przez Hiszpanów.
06.08.2014 | aktual.: 06.08.2014 07:46
- Planujemy w 2015 roku rozpocząć rebranding na markę naszego hiszpańskiego inwestora. To zrozumiała strategia z punktu widzenia właściciela, bowiem na pozostałych rynkach działa on pod nazwą Santander - mówi prezes dzisiejszego BZ WBK
Sam Morawiecki do tego pomysłu się nie odnosi. Najprawdopodobniej nie miał tu nic do powiedzenia, bo decyzja w sprawie zmiany nazwy zapadła w Hiszpanii. Trzeci co do wielkości bank w Polsce od 2010 roku należy do grupy Santander. A ta ma opinię kolonizatora.
Gdziekolwiek się nie pojawi szybko unifikuje swoje portfolio pod jedną markę - Santander. Wyjątek zrobiono w zasadzie tylko dla rynku brytyjskiego. Wszędzie indziej na lokalnych bankach należących do tej grupy jest czerwono-białe logo.
W Polsce pod tą nazwą działa już bank, który przy BZ WBK był mikrobem, bo koncentrował się głównie na kredytach samochodowych. Po niedawnym połączeniu dwóch banków należących do Hiszpanów uznano, że czas polskiej marki już się skończył.
Aktualnie BZ WBK to trzecia bankowa siła w Polsce (więcej na ten temat tutaj)
. Przed nim jest tylko należący do włoskiego Unicredit Pekao (niedawno z logo banku zniknął charakterystyczny żubr, a zastąpiło go logo Włochów) oraz polski PKO BP.
BZ WBK do niedawna był sponsorem reprezentacji Polski, ale ostatnio zastąpił go Alior. Przy okazji Mistrzostw Świata w piłce nożnej reklamował go sam Pele. Wcześniej bank także nie żałował pieniędzy na gwiazdy, płacąc m.in.: Chuckowi Norrisowi, Danny'emu deVito czy Antonio Banderasowi.
Marka BZ WBK funkcjonowała od 2001 roku, gdy doszło do połączenia Banku Zachodniego z Wrocławia i Wielkopolskiego Banku Kredytowego z siedzibą w Poznaniu.