Trwa ładowanie...

Lotnisko zapłaci za wymianę okien. Program już wystartował

Osoby mieszkające w pobliżu lotnisk narażone są na wiele dodatkowych uciążliwości. Szczególnie dokuczliwy bywa hałas towarzyszący startującym i lądującym samolotom. Z tego względu port lotniczy w Gdańsku zdecydował się wdrożyć program, w ramach którego można otrzymać dofinansowanie do wymiany okien.

Lotnisko w Gdańsku zapłaci za wymianę okien. Program już wystartowałLotnisko w Gdańsku zapłaci za wymianę okien. Program już wystartowałŹródło: Agencja Wyborcza.pl
d232zba
d232zba

Z Programu Rewitalizacji Akustycznej mogą skorzystać mieszkańcy, których nieruchomości zlokalizowane są w obszarze oddziaływania hałasu lotniczego i nie otrzymali odszkodowania z tytułu wprowadzenia Obszaru Ograniczonego Użytkowania dla Portu Lotniczego Gdańsk. Okres składa wniosków rozpoczął się 8 kwietnia i potrwa do 7 czerwca 2024 r.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Miał zrujnować rodzinną firmę, a teraz ma 120 salonów i podbija rynek w Polsce - Marcin Ochnik

Jak skorzystać z programu

Władze lotniska poinformowały, że warunkiem otrzymania dofinansowania jest złożenie wniosku osobiście, za pomocą e-maila lub listownie.

d232zba

"Konkretne kategorie kosztów zostaną wskazane przez rzeczoznawcę budowlanego po przeprowadzeniu oceny stanu nieruchomości. Przewiduje się głównie dofinansowanie do kosztu wymiany stolarki okiennej w pomieszczeniach mieszkalnych" - czytamy na stronie portu lotniczego w Gdańsku.

Jeśli wniosek zostanie oceniony pozytywnie, właściciel mieszkania wymienia okna na własny koszt. Dopiero w kolejnym kroku lotnisko przelewa na konto beneficjenta kwotę dofinansowania do remontu.

Lotniska płacą odszkodowania

Program Rewitalizacji Akustycznej jest inicjatywą lotniska w Gdańsku i nie wynika z wymogów ustawowych. Prawo daje jednak mieszkańcom okolic portów lotniczych podstawę do ubiegania się o odszkodowania za hałas, jeżeli zamieszkują obszar ograniczonego użytkowania dla lotniska.

Dla portów lotniczych to niemały wydatek. Rekordzista - lotnisko w Poznaniu - na początku ubiegłego roku poinformował, że w ramach odszkodowań wypłacił łącznie 142 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d232zba
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d232zba