Mabion chce zdobyć kilkuprocentowy udział w rynku najpóźniej do '16
05.03. Warszawa (PAP) - Mabion zamierza zdobyć kilkuprocentowy udział w rynku w ciągu roku lub dwóch od rejestracji pierwszego leku, która planowana jest na 2014 r. - poinformował...
05.03. Warszawa (PAP) - Mabion zamierza zdobyć kilkuprocentowy udział w rynku w ciągu roku lub dwóch od rejestracji pierwszego leku, która planowana jest na 2014 r. - poinformował członek zarządu Mabionu Sławomir Jaros.
"Spółka jest pomyślana jako 7-letnia inwestycja. Mabion zajmuje się wysokimi technologiami, których opracowanie zajmuje kilka lat, później kolejne miesiące przeznaczane są na badania kliniczne i rejestrację. W tym czasie nie ma mowy o przychodach, a jedynie o nakładach finansowych" - powiedział dziennikarzom Jaros.
Jaros ocenił, że charakterystyką biotechnologii jest, że po uzyskaniu rejestracji produktu zwrot z inwestycji jest bardzo szybki.
"Zdobycie nawet ułamka rynku spowoduje, że inwestycja zwróci się w krótkim czasie. Jesteśmy realistami, satysfakcjonujące będzie dla nas zdobycie kilkuprocentowego udziału w rynku w ciągu roku lub dwóch po rejestracji" - powiedział.
Spółka przewiduje, że w 2014 roku nastąpi rejestracja pierwszego produktu - leku MabionCD20, a w 2015 roku kolejnego - leku MabionHER2.
Z danych przedstawionych przez spółkę wynika, że wartość sprzedaży leku MabThera/Rituxan, z którym MabionCD20 ma konkurować, w 2011 roku wyniosła 5,7 mld dolarów, a leku Herceptin, który jest lekiem referencyjnym dla MabonHER2 - 4,2 mld dolarów.
"Założenie jest takie, że pierwszy lek sfinansuje nam drugi, a pierwsze dwa trzeci" - odpowiedział Jaros zapytany o możliwość przeprowadzania w przyszłości kolejnych emisji na sfinansowanie badań nad nowymi produktami.
Prezes Mabionu Maciej Wieczorek poinformował, że w razie niepozyskania z emisji pełnej zakładanej kwoty spółka rozważy opóźnienie niektórych projektów.
"Pierwsze miejsce na liście priorytetów zajmuje dokończenie procesu rejestracji leku MabionCD20, drugie budowa kompleksu naukowo-przemysłowego, a na trzecim miejscu znajdują się badania nad MabionHER2" - powiedział na konferencji Wieczorek.
Mabion chce wykorzystać wpływy z oferty do sfinansowania badań klinicznych leku MabionCD20 (co pochłonąć ma 19 mln zł), na budowę kompleksu naukowo-przemysłowego w Konstantynowie Łódzkim (15 mln zł) oraz na sfinansowanie badań leku MabionHER2 (około 4,4 mln zł).
W prospekcie zarząd Mabionu poinformował, że zamierza rekomendować akcjonariuszom zatrzymanie zysku za lata 2012-2013 r.
Główni akcjonariusze spółki zobowiązali się przy okazji oferty do niesprzedawania posiadanych akcji Mabionu do 31 maja 2013 roku.
Oferta publiczna dotyczy 2,6 mln akcji serii J. Spółka ubiega się o dopuszczenie do obrotu na rynku regulowanym akcji serii D, H, I i J oraz praw do akcji serii J.
W transzy instytucjonalnej spółka zaoferuje 2,1 mln akcji serii J, a w transzy detalicznej 0,5 mln walorów.
Mabion opublikuje cenę maksymalną akcji w ofercie do 13 marca, po czym 14 marca ruszyć ma proces budowania księgi popytu i tego samego dnia spółka planuje podać ostateczną cenę akcji. Przyjmowanie zapisów w transzy detalicznej ma trwać od 15 do 18 marca, a w części skierowanej do instytucji od 25 do 25 marca. Przydział oferowanych akcji ma nastąpić do 27 marca.
W kwietniu 2012 r. NWZ Mabionu uchwaliło przeniesienie notowań z NewConnect na rynek regulowany GPW oraz ofertę publiczną o wartości około 40 mln zł. (PAP)
mj/ asa/