MG: gaz z łupków już płynie (komunikat)
...
09.09. Warszawa - Wydział Prasowy Ministerstwa Gospodarki informuje:
- 8 września 2011 r. po raz pierwszy w Polsce wydobyto gaz ze złóż łupkowych. Odwiert w rejonie Łabienia na Pomorzu Zachodnim jest bardzo obiecujący - poinformował wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas konferencji poświęconej Partnerstwu Wschodniemu w ramach XXI Forum Ekonomicznego w Krynicy.
Jak podkreślił wicepremier Pawlak, wstępne oceny przeprowadzonych testów otworowych są bardzo pozytywne. - Obecnie prowadzone są prace serwisowe, które pozwolą ocenić potencjał wydobycia. Pierwsze wrażenia wskazują jednak, iż złoże może być bardzo efektywne - powiedział.
Gaz łupkowy wydobyto w odwiercie poszukiwawczym w złożach Łebień LE-2H, gdzie koncesję ma firma Lane Energy. Zakończono tam 13-etapowy zabieg szczelinowania hydraulicznego. W otworze o głębokości 4080 m stwierdzono przypływ gazu do odwiertu.
Proces wydobycia gazu z łupków ze złoża Łebień LE-2H nastąpił szybciej niż się spodziewano. Równocześnie, trwają prace na kolejnym poziomym odwiercie Warblino LE-1H.
Według szacunków amerykańskiej Agencji ds. Energii (EIA), Polska może mieć 5,3 bln m sześc. gazu łupkowego, najwięcej ze wszystkich państw europejskich, w których przeprowadzono badania. Taka ilość może zaspokoić zapotrzebowanie Polski na gaz przez najbliższe 300 lat. - Wydobycie gazu z łupków może znacząco wpłynąć na potencjał energetyczny naszego kraju i bezpieczeństwo energetyczne całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej - podkreślił wicepremier Pawlak.
W Polsce wydano ponad 100 koncesji na poszukiwanie złóż gazu niekonwencjonalnego, m.in. dla polskich firm PGNiG, Orlen Upstream, Lotos, amerykańskiego ExxonMobil, Chevron, Maraton, ConocoPhillips i angielskiej Lane Energy.
Pierwsze wiercenia w poszukiwaniu niekonwencjonalnego gazu wykonało PGNiG w Markowoli na Lubelszczyźnie. Planowane są prace w kolejnych miejscach - głównie w pasie od wybrzeża Bałtyku w kierunku południowo-wschodnim, do Lubelszczyzny. Drugi obszar potencjalnych poszukiwań, to zachodnia część Polski, głównie woj. wielkopolskie i dolnośląskie.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ aja/